Sveriges OS trupp 2021 handboll herrar? Förbundskaptenerna Glenn Solberg har en trupp på 16 spelare som skall representera Sverige i de Olympiska Spelen i handboll och de har nu en lång och spännande gruppfas att ta sig igenom innan förhoppningsvis ett slutspel väntar.
Spelarna i den svenska OS-truppen i handboll har hittills gjort ett bra år tillsammans. Truppen har med kvalificering till spelen trots en tuff grupp och fina resultat i landskamper såväl som EM vilket bådar gott för de kommande matcherna. Följ och spela live på OS =>
De båda förbundskaptenerna Glenn Solberg tog ut en trupp som var ungefär den som förväntades, ett par spelare saknas men med glädjebeskedet att stjärnan Kim Andersson är med på planet till Tokyo. Det hade varit lite osäkert men tillslut stod det klart. Med är även sju spännande OS-debutanter.
Truppen är bred och spelarna är till vardags i sina klubbar utspridda lite varstans, med några som spelar i Tyskland såväl som i Danmark och Sverige.
Förbundskapten: Glenn Solberg
Målvakter: Andreas Palicka, Reihn-Neckar Löwen, Mikael Aggefors, Ålborg
Vänstersex: Hampus Wanne, SC Flensburg-Handewitt, Lucas Pellas, Montpellier
Vänsternio: Jonathan Carlsbogård, TBV Lemgo, Oskar Sunnefelt, THW Kiel.
Mittnio: Jim Gottfridsson, Flensburg, 1Felix Claar, Ålborg,
Högernio: Albin Lagergren, Reihn-Neckar Löwen, Lukas Sandell, Aalborg
Högersex: Niclas Ekberg, Kiel, Daniel Petterson, SC Magdeburg
Mittsex: Max Darj, Bergischer HC, Fredric Pettersson, Montpellier
Reserver på plats i Tokyo (får endast spela om någon annan spelare skadas): Inte klart
Följ hela OS-festen i tvn, datorn, surfplattan, mobilen eller din spelkonsol ==>
Sverige har en god chans att ta sig vidare ur detta gruppspel. Deras motståndare i grupp B kommer att vara Egypten, Tyskland, Slovenien, Polen och värdnationen Japan. Bra och starka lag, men inte omöjliga. Det som kan bli klurigt med detta är att om Sverige skulle gå vidare så kan en möjlig motståndare i kvartsfinalen bli Danmark eller Frankrike, två riktigt vassa lag som är tippade att gå långt i turneringen.
Sveriges första OS-match kommer att bli mot Tyskland den 7 augusti och den kommer att infalla 16:30 svensk tid.
Sedan följer Egypten den 9 augusti (10 augusti 00.50 svensk tid), 11 augusti är det match mot Slovenien (12 augusti 00.50 svensk tid), den 13 augusti är det dags för Polen (14 augusti, 00.50 svensk tid) och 15 augusti Japan klockan 19.40 svensk tid. Följ och spela live på OS =>
Här är vilka TV-tider du behöver hålla reda på!
Här listar vi de vanligast ställda frågorna om Sveriges OS trupp 2021
När spelar Sverige sin första match i OS?
Sveriges premiär i OS spelades mot Bahrain den 24 juli klockan 09:00. Sverige vann med uddamålet.
Vilka lag har Sverige i sin OS-grupp?
Egypten, Danmark, Japan, Bahrain och Portugal.
Hur många spelare ingår i den svenska OS truppen?
Totalt innehåller en OS-trupp 12 spelare, 2 målvakter samt 2 reserver på plats.
You must be logged in to post a comment Login