• Error, no group ID set! Check your syntax!

Champions League spelschema 2018

Champions League spelschema 2018

Champions League spelschema? Spelschema Champions League 2018? Här hittar du ett komplett spelschema för Champions League 2018/19 och info om respektive etapp och omgång så att du vet när lottningen sker och när matcherna spelas. Tanken är att du ska få svar på de vanligaste frågorna såsom när lottas nästa omgång i kvalet, gruppspelet, kvartsfinalerna, semifinalerna och finalen i Champions League samt när spelas nästa omgång, kvartsfinalerna, semifinalerna och finalen i Champions League. Se Champions League live här!

Champions League spelschema

Champions League spelschema 2018/19

Här kan du kolla Champions League spelschema 2018 och få all info du behöver inför varje Champions League-omgång tills ett lag vinner och tar hem årets Champions League-titel. Se även våra listor rörande vilket land och spelare som vunnit flest Champions League titlar hittills:

LIVEBETTING + ODDS
LIVEBETTING + ODDSLIVE STREAM
+ 1000 kr i bonus (18+, R&V)+ 1000 spelkrediter i bonus (18+, R&V)399 kr/mån
Live stream gratis hos UnibetLive stream gratis hos bet365Champions League stream via Viaplay live streaming
HÄMTA BONUS!HÄMTA BONUS!BESTÄLL HÄR!

Lottning, matchdagar och spelordning Champions League 2018/19 spelschema

Här följer matchdagar, spelordning och lottningsdatum för Champions League spelschema i korthet. Längre ned kan du läsa lite mer om respektive del och vi kommer att uppdatera informationen löpande. Kolla Champions League live här!

UEFA Champions League spelschema i korthet – 2018/2019

Gruppspelet för 2018/2019 års lottas 30 augusti. Nedan hittar ni samtliga datum!

Datum och tid
12 juniLottningFörkval
19 juniLottningFörsta och andra kvalrundan 
26 juniMatchdagarFörkval semifinal
29 juniMatchdagar Förkval final
10-11 juli och 17-18 juliMatchdagarFörsta kvalrundan
23 juliLottning Tredje kvalrundan 
24-25 juli och 31 juli – 1 augustiMatchdagarAndra kvalrundan
6 augustiLottning Playoff
7-8 augusti och 14 augustiMatchdagarTredje kvalrundan
21-22 augusti och 28-29 augustiMatchdagarPlayoff
   
30 augustiLottningGruppspel
18-19 septemberMatchdagarGruppspel omgång 1
2-3 oktoberMatchdagarGruppspel omgång 1
23-24 oktoberMatchdagarGruppspel omgång 3
6-7 novemberMatchdagarGruppspel omgång 4
27-28 novemberMatchdagarGruppspel omgång 5
11-12 decemberMatchdagarGruppspel omgång 6
17 decemberLottningÅttondelsfinaler
12-13-19-20 och 5-6-12-13 februariMatchdagarÅttondelsfinaler
15 marsLottningKvartsfinaler
9-10 och 16-17 aprilMatchdagarKvartsfinaler
15 marsLottningSemifinaler
30 april och 1-7-8 majMatchdagarSemifinaler
1 juniMatchdagFinal (Estadio Metropolitano, Madrid)

Champions League spelschema 2018-2019

Spelschema Champions League Kval omgång 1 2018/19

Champions League spelschema kval omgång 1. Här är matcherna och resultatet från den första kvalomgången som spelades 10-11 juli samt 17-18 juli.

Lag 1Agg.Lag 2Första matchenAndra matchen
Torpedo Kutaisi 1 Sheriff Tiraspol2-118 Jul
Shkëndija 2 The New Saints5-017 Jul
Sūduva Marijampolė 3 APOEL3-117 Jul
Olimpija Ljubljana 4 Qarabağ0-118 Jul
F91 Dudelange 5 Vidi1-117 Jul
Drita 6 Malmö FF0-317 Jul
Víkingur Gøta 7[A] HJK1-217 Jul
Ludogorets Razgrad 8 Crusaders7-017 Jul
Cork City 9 Legia Warsaw0-117 Jul
Valur 10 Rosenborg1-018 Jul
Kukësi 11 Valletta0-017 Jul
Flora Tallinn 12 Hapoel Be’er Sheva1-417 Jul
Spartaks Jūrmala 13 Red Star Belgrade0-017 Jul
Alashkert 14 Celtic0-318 Jul
Spartak Trnava 15 Zrinjski Mostar1-018 Jul
Astana 16 Sutjeska Nikšić1-018 Jul

Spelschema Champions League Kval omgång 2 2018/19

Champions League spelschema kval omgång 2. Här är matcherna och resultatet från den andra kvalomgången som spelas 12-13/7 & 18-19/7

Lag 1Agg.Lag 2Första matchenAndra matchen
Champions Path
Vinner i match 16 Midtjylland24–25 Jul31 July–1 Aug
Vinner i match 8Vinner i match 524–25 Jul31 July–1 Aug
Vinner i match 11Vinner i match 424–25 Jul31 July–1 Aug
CFR ClujVinner i match 624 Jul31 July–1 Aug
Dinamo ZagrebVinner i match 1224–25 Jul31 July–1 Aug
Vinner i match 13Vinner i match 324–25 Jul31 July–1 Aug
BATE BorisovVinner i match 724–25 Jul31 July–1 Aug
Vinner i match 2Vinner i match 124–25 Jul31 July–1 Aug
Vinner i match 9Vinner i match 1524–25 Jul31 July–1 Aug
Vinner i match 14Vinner i match 1024–25 Jul31 July–1 Aug
League Path
PAOK Basel24 Jul1 Aug
Ajax Sturm Graz25 Jul1 Aug

Spelschema Champions League Kval omgång 3 2018/19

Informationen nedan är från 2017/2018 och uppdateras så fort det nya spelschemat kommer.

Champions League spelschema kval omgång 3. Här är matcherna och resultatet från den tredje kvalomgången som spelades 25-26/7 & 1-2/8

Lag 1TotaltLag 2Möte 1Möte 2
Slavia Prag2–2)BATE Borisov1–01–2
Astana3–2Legia Warszawa3–10–1
Maribor2–0FH1–01–0
Vardar2–4FC Köpenhamn1–01–4
Celtic1–0Rosenborg BK0–01–0
Hapoel Be’er Sheva3–3Ludogorets Razgrad2–01–3
Viitorul Constanța1–4APOEL1–04–0
Red Bull Salzburg1–1Rijeka1–10–0
Qarabağ2–1Sheriff Tiraspol0–02–1
Partizan3–5Olympiakos1–32–2
Steaua București6–3Viktoria Plzeň2–24–1
Nice3–3Ajax1–12–2
Dynamo Kiev3–3Young Boys3–10–2
AEK Aten0–3CSKA Moskva0–20–1
Club Brügge3–5İstanbul Başakşehir3–30–2

Spelschema Champions League Play off 2018/19

Informationen nedan är från 2017/2018 och uppdateras så fort det nya spelschemat kommer.

Champions League spelschema play off omgång. Här är matcherna och resultatet från Play off-omgången som spelades 15-16/8 & 22-23/8

Lag 1TotaltLag 2Möte 1Möte 2
Qarabağ2-2FC Köpenhamn1-01-2
APOEL2-0Slavia Prag2-00-0
Olympiakos3-1Rijeka2-10-1
Celtic8-4Astana5-04-3
Hapoel Be’er Sheva2-2Maribor2-11-0
İstanbul Başakşehir4-3Sevilla1-22-2
Young Boys0-3CSKA Moskva0-12-0
Napoli4-0Nice2-00-2
Hoffenheim6-3Liverpool1-24-2
Sporting CP5-1Steaua București0-01-5

ODDS + LIVEBETTING
ODDS + LIVEBETTINGLIVE STREAM
+ 1000 kr i bonus+ 1000 kr i bonus399 kr/mån
Live stream gratis hos UnibetLive stream gratis hos bet365Champions League stream via Viaplay live streaming
HÄMTA BONUS!HÄMTA BONUS!BESTÄLL HÄR!

Spelschema Champions League Gruppspel 2018/19

Innan spelschemat för Champions Leagues gruppspel 2018/19 är klart ska det ske en lottning. Lottningen till Champions Leagues gruppspel äger rum den 30 augusti 2018 i Nyon. Här kan du även läsa lite mer om CL-gruppspelet. Gruppspelet utgörs av 6 omgångar och nedanstående matchdagar för omgångarna i Champions Leagues gruppspel:

Omgång 1: 18-19 september 2018
Omgång 2: 2-3 oktober 2018
Omgång 3: 23-24 oktober 2018
Omgång 4: 6-7 november 2018
Omgång 5: 27-28 november 20181
Omgång 6: 11-12 december 2018

Något att tänka på är att de flesta Champions League matchdagar är på tisdagar och onsdagar och den normala starttiden är 20:45 om inte något annat framgår. Titta på Champions League live här!

Informationen nedan är från 2017/2018 och uppdateras så fort det nya spelschemat kommer.

Omgång 1 – Gruppspel
DatumAvsparkstidMatch
2017-09-1220:45Barcelona – Juventus
2017-09-1220:45Olympiakos – Sp. Portugal
2017-09-1220:45Benfica – CSKA M.
2017-09-1220:45M. United – Basilea
2017-09-1220:45Celtic – PSG
2017-09-1220:45Bayern – Anderlecht
2017-09-1220:45Chelsea – FK Qarabag
2017-09-1220:45Roma – Atlético
2017-09-1320:45Oporto – Besiktas
2017-09-1320:45RB Leipzig – Mónaco
2017-09-1320:45Feyenoord – M. City
2017-09-1320:45Shakhtar – Nápoles
2017-09-1320:45Liverpool – Sevilla
2017-09-1320:45Maribor – Spartak
2017-09-1320:45Real Madrid – APOEL
2017-09-1320:45Tottenham – B. Dortmund
Omgång 2 – Gruppspel
DatumAvsparkstidMatch
2017-09-2620:45APOEL – Tottenham
2017-09-2620:45B. Dortmund – Real Madrid
2017-09-2620:45Besiktas – RB Leipzig
2017-09-2620:45Mónaco – Oporto
2017-09-2620:45M. City – Shakhtar
2017-09-2620:45Nápoles – Feyenoord
2017-09-2620:45Sevilla – Maribor
2017-09-2620:45Spartak – Liverpool
2017-09-2720:45Atlético – Chelsea
2017-09-2720:45FK Qarabag – Roma
2017-09-2720:45Basilea – Benfica
2017-09-2720:45CSKA M. – M. United
2017-09-2720:45Juventus – Olympiakos
2017-09-2720:45Sp. Portugal – Barcelona
2017-09-2720:45PSG – Bayern
2017-09-2720:45Anderlecht – Celtic
Omgång 3 – Gruppspel
DatumAvsparkstidMatch
2017-10-1720:45APOEL – B. Dortmund
2017-10-1720:45Real Madrid – Tottenham
2017-10-1720:45Feyenoord – Shakhtar
2017-10-1720:45M. City – Nápoles
2017-10-1720:45Maribor – Liverpool
2017-10-1720:45Spartak – Sevilla
2017-10-1720:45Mónaco – Besiktas
2017-10-1820:45RB Leipzig – Oporto
2017-10-1820:45Barcelona – Olympiakos
2017-10-1820:45Juventus – Sp. Portugal
2017-10-1820:45Benfica – M. United
2017-10-1820:45CSKA M. – Basilea
2017-10-1820:45Chelsea – Roma
2017-10-1820:45FK Qarabag – Atlético
2017-10-1820:45Bayern – Celtic
2017-10-1820:45Anderlecht – PSG
Omgång 4 – Gruppspel
DatumAvsparkstidMatch
2017-10-3120:45Atlético – FK Qarabag
2017-10-3120:45Roma – Chelsea
2017-10-3120:45Basilea – CSKA M.
2017-10-3120:45M. United – Benfica
2017-10-3120:45Celtic – Bayern
2017-10-3120:45PSG – Anderlecht
2017-10-3120:45Olympiakos – Barcelona
2017-10-3120:45Sp. Portugal – Juventus
2017-11-0120:45Besiktas – Mónaco
2017-11-0120:45Oporto – RB Leipzig
2017-11-0120:45B. Dortmund – APOEL
2017-11-0120:45Tottenham – Real Madrid
2017-11-0120:45Liverpool – Maribor
2017-11-0120:45Sevilla – Spartak
2017-11-0120:45Nápoles – M. City
2017-11-0120:45Shakhtar – Feyenoord
Omgång 5 – Gruppspel
DatumAvsparkstidMatch
2017-11-2120:45APOEL – Real Madrid
2017-11-2120:45B. Dortmund – Tottenham
2017-11-2120:45Besiktas – Oporto
2017-11-2120:45Mónaco – RB Leipzig
2017-11-2120:45M. City – Feyenoord
2017-11-2120:45Nápoles – Shakhtar
2017-11-2120:45Sevilla – Liverpool
2017-11-2120:45Spartak – Maribor
2017-11-2220:45Atlético – Roma
2017-11-2220:45FK Qarabag – Chelsea
2017-11-2220:45Basilea – M. United
2017-11-2220:45CSKA M. – Benfica
2017-11-2220:45Juventus – Barcelona
2017-11-2220:45Sp. Portugal – Olympiakos
2017-11-2220:45PSG – Celtic
2017-11-2220:45Anderlecht – Bayern
Omgång 6 – Gruppspel
DatumAvsparkstidMatch
2017-12-0520:45Benfica – Basilea
2017-12-0520:45M. United – CSKA M.
2017-12-0520:45Celtic – Anderlecht
2017-12-0520:45Bayern – PSG
2017-12-0520:45Chelsea – Atlético
2017-12-0520:45Roma – FK Qarabag
2017-12-0620:45Oporto – Mónaco
2017-12-0720:45RB Leipzig – Besiktas
2017-12-0820:45Feyenoord – Nápoles
2017-12-0920:45Shakhtar – M. City
2017-12-1020:45Liverpool – Spartak
2017-12-1120:45Maribor – Sevilla
2017-12-1220:45Real Madrid – B. Dortmund
2017-12-1320:45Tottenham – APOEL

ODDS + LIVEBETTING
ODDS + LIVEBETTINGLIVE STREAM
+ 1000 kr i bonus+ 1000 kr i bonus399 kr/mån
Live stream gratis hos UnibetLive stream gratis hos bet365Champions League stream via Viaplay live streaming
HÄMTA BONUS!HÄMTA BONUS!BESTÄLL HÄR!

Lottning av Champions League åttondelsfinaler 2018/2019

När det kommer till åttondelsfinalerna får vi vänta ett tag till innan dessa släpps. Vi ska nämligen ingenom gruppspelet först Matcherna spelas 12,13,19 och 20:e februari med returerna två veckor senare. Här nedan följer utfallet av lottningen:

Informationen nedan är från 2017/2018 och uppdateras så fort det nya spelschemat kommer.

Manchester City – AS Monaco

Real Madrid – Napoli

Benfica – Dortmund

Bayern Munchen – Arsenal

FC Porto – Juventus

Leverkusen – Atlético Madrid

Barcelona – PSG

Sevilla – Leicester City

Champions League åttondelsfinaler 2018/2019

Så här ser Champions League-spelschemat ut efter lottningen av åttondelsfinalerna.

Manchester City – AS Monaco

Real Madrid – Napoli

Benfica – Dortmund

Bayern Munchen – Arsenal

FC Porto – Juventus

Leverkusen – Atlético Madrid

Barcelona – PSG

Sevilla – Leicester City

Så spelas åttondelsfinalerna i Champions League 2018

Åttondelsfinal match 1: 12-13 och 19-20 februari 2018
Åttondelsfinal match 2: 5-6 och 12-13 mars 2018

Totalt spelas det två matcher per matchdag under åttondelsfinalerna.

Manchester City, Real Madrid, Benfica, Bayern Munchen, FC Porto, Juventus, Bayer Leverkusen , Barcelona och Sevilla inleder på hemmaplan.

Champions league lottning kvartsfinaler 2018/2019

Efter Champions League åttondelsfinaler avslutas den 14 mars 2018 så väntar lottning av kvartsfinalerna. Lottningen av kvartsfinalerna i Champions League 2018/19 sker den 15 mars 2018 i Nyon.

Champions League kvartsfinaler 2018/2019

I årets upplaga av turneringen har vi ännu inte kommit till kvartsfinalerna, men såhär såg lottningen av kvartsfinalerna ut förra säsongen.

Spelschemat nedan är från säsongen 2017/2018 och uppdateras så fort det nya spelschemat finns tillgängligt.

Wolfsburg – Real Madrid
Bayern München – Benfica
Barcelona – Atlético Madrid
PSG – Manchester City

Så spelas kvartsfinalerna i Champions League 2019

Kvartsfinal match 1: 9-10 april 2018
Kvartsfinal match 2: 16-17 april 2018

LIVEBETTING + ODDS
LIVEBETTING + ODDSLIVE STREAM
+ 1000 kr i bonus (18+, R&V)+ 1000 spelkrediter i bonus (18+, R&V)399 kr/mån
Live stream gratis hos UnibetLive stream gratis hos bet365Champions League stream via Viaplay live streaming
HÄMTA BONUS!HÄMTA BONUS!BESTÄLL HÄR!

Champions league lottning semifinaler 2018/2019

När Champions League semifinaler 2018/19 avslutas den 15 mars väntar lottning av semifinalerna. Lottningen av semifinalerna i Champions League 2018/19 sker den 15 mars 2018 i Nyon. Detta är den sista lottningen i Champions League 2018/19.

Champions League semifinaler 2018/2019

Så  här ser Champions Leagues spelschemat ut så efter lottningen av semifinalerna.

Semifinal match 1: 1 maj 2018

Semifinal match 2: 7-8 maj 2018

Odds Champions League vinnare 2018

Odds på Champions League vinnare? Nedan ser du oddset för Champions League vinnare per den 10 juli 2018 hos de största bettingbolagen.

Champions League League final odds: Vem vinner Champions League 2018/2019? 
 UnibetBet365ExpektLeoVegas
Barcelona7,506,006,006,00
Real Madrid5,256,006,006,00
Bayern München7,506,506,006,00
Juventus13,0010,0010,0010,00
Manchester City13,0013,0013,0013,00
Chelsea16,0013,0015,0012,00
Manchester United15,0017,0015,0016,00
Paris St Germain8,0017,0017,0012,00
Atlético Madrid17,0015,0015,0018,00
Borussia Dortmund34,0030,0025,0036,00
Liverpool26,0026,0025,0026,00
Tottenham36,0026,0025,0026,00
Monaco67,0034,0040,0034,00
Sevilla46,0051,0050,0051,00
Napoli46,0051,0050,0051,00
Rb Leipzig81,0051,0060,0051,00
As Roma101,0051,0050,0050,00
Fc Porto101,0067,0080,0080,00
Benfica101,0067,0080,0080,00
Tsg 1899 Hoffenheim151,00101,00150,00150,00
Besiktas 101,00100,00201,00
Sporting Clube De Portugal251,00151,00150,00151,00
Ajax151,00201,00200,00251,00
Shakhtar Donetsk251,00151,00200,00401,00
Feyenoord401,00201,00250,00401,00
Spartak Moscow401,00201,00200,00 
Nice401,00101,00150,00 
Cska Moscow401,00201,00200,00 
Aek Athens  500,00 
Dynamo Kyiv601,00201,00200,00 
Fc Salzburg  200,00 
Anderlecht801,00251,00250,00 
Fc Viktoria Plzen501,001000,00 
Sk Slavia Praha501,001000,00 
Istanbul Basaksehir1001,00200,00 
Olympiakos1001,00201,00200,00 
Fc Basel1001,00201,00250,00 
Fc Copenhagen1001,00501,00  
Steaua Bucuresti1001,00500,00 
Celtic251,00501,00500,00 
Young Boys2001,00501,00500,00 
Club Brugge2001,00251,00250,00 
Viitorul Constanta2001,001001,001000,00 
Malmö FF4001,00501,001000,00 
Rosenborg4001,00501,001000,00

Champions League-finalen 2019

När semifinalerna avslutats väntar ca tre veckors uppehåll till Champions League-finalen 2018. Champions League-finalen 2018 kommer spelas på Estadio Metropolitano i Madrid, Spanien, den 1 juni 2018 kl 20:45. Fullständiga och uppdaterade uppgifter om Champions League spelschema finns på UEFAs webbsida.