Borussia Dortmund spelare lön 2020? Borussia Dortmund löner & lönelista 2020!

Borussia Dortmund spelare lön 2018? Borussia Dortmund löner & lönelista 2018!

Borussia Dortmund löner 2020

Borussia Dortmund spelare lön? Borussia Dortmund spelarlöner 2020? Löner 2020 Borussia Dortmund? Undrar hur mycket spelare som Marco Reus och Mario Götze tjänar? Letar du efter löner i den tyska storklubben Borussia Dortmund har du kommit helt rätt.

Här får du svar på frågan hur mycket tjänar Marco Reus och Mario Götze i Borussia Dortmund.

Borussia Dortmund spelarlöner 2020

Borussia Dortmund spelare lön? Borussia Dortmund är utan tvekan ett av Tysklands största lag och den största utmanaren till regerande mästarna Bayern München. De är inte lika framgångsrika som sina ärkerivaler men har fortfarande en del att utmana sydtyskarna med. De har ett rykte om sig att vara duktiga med att uppfostra nya ungdomsspelare. Klubben har en mängd stora namn som har kommit från deras akademi. Detta blandat med namn som har anlänt som nästan fullvuxna spelare. Bland annat Marco Reus, Mario Götze, Christian Pulisic och Felix Passlack.

Spelare kommer även från andra klubbar för att få en chans att utvecklas i klubben, till exempel har vår egen Alexander Isak gjort sin övergång till den tyska storklubben. Sedan januari 2017 är han numera en Dortmund-spelare, förhoppningsvis med en högre lön än i AIK, och många är de som står bakom 18-åringen och håller tummarna för anfallaren. Isak valde bort Real Madrid till förmån för Dortmund, som är välkända för att ge unga spelare en riktig chans. Numera spelar han dock i spanska Real Sociedad där det blev succé direkt.

Se och spela på samtliga Borussia Dortmunds matcher och resten av Bundesliga =>

Borussia Dortmund löner

Borussia Dortmund löner 2020 – Borussia Dortmund spelare lön

Borussia Dortmund spelare lön? Under de senare åren har Bayern München fullständigt dominerat den tyska högstadivisionen. Uppstickare så som Dortmund, Hertha Berlin, RB Leipzig och Borussia Mönchengladbach har varit uppe i toppen och utmanat om topplaceringarna. Detta har gjort den något förutsägbara ligan mer spännande. Tack vare Bayerns överlägsenhet har de lyckats samla på sig en rejäl budget som gör dem till en av världens rikaste klubbar, vilket du kan läsa mer om här, medans Dortmund har en lite mer blygsam omsättning, mycket på grund av att de jobbar med så pass unga spelare.

Borussia Dortmund spelarlöner och kontrakt 2020

Här är Borussia Dortmund fotbolls spelarlöner och kontrakt 2020:

SpelarePositionVeckolön (€)Kontraktslängd
Roman BurkiMålvakt48.0002021-06-30
M HitzMålvakt38.0002021-06-30
Dan-Axel ZagadouFörsvarare4.0002022-06-30
Leonardo BalerdiFörsvarare2.0002024-06-30
Mats HummelsFörsvarare190.0002022-06-30
Oomar ToprakFörsvarare67.0002021-06-30
Lucasz PiszczekFörsvarare55.0002020-06-30
Marcel SchmelzerFörsvarare48.0002021-06-30
M AkanjiFörsvarare47.0002022-06-30
Achraf HakimiFörsvarare28.0002020-06-30
Nico SchulzFörsvarare25.0002024-06-30
Marco ReusMittfältare210.0002023-06-30
Mario GotzeMittfältare190.0002020-06-30
Axel WitselMittfältare155.0002022-06-30
Thomas DelaneyMittfältare115.0002022-06-30
Mahmoud DahoudMittfältare95.0002022-06-30
Julian WeiglMittfältare76.0002021-06-30
Sergio GomezMittfältare19.0002021-06-30
Rafael GuerreiroMittfältare38.0002020-06-30
Jadon SanchoAnfallare38.0002022-06-30
Thorgan HazardAnfallare30.0002024-06-30
Jacob Bruun LarsenAnfallare8.0002021-06-30
Julian BrandtAnfallare76.0002024-06-30
Maximilian PhilippAnfallare76.0002022-06-30
Erling Braut HaalandAnfallare150.0002023-06-30

Siffrorna är ungefärliga och extra inkomster så som bonusar är inte inräknade. Källa: Fussball-geld.de

Vem i Dortmund tjänar mest?

Vilka är de högst betalda spelarna i Borussia Dortmund 2020? Marco Reus och Mario Götze? är de bäst betalda spelarna i Borussia Dortmund under Bundesliga-säsongen. Högst betalda spelarna i Borussia Dortmund 2020 (per vecka).

Alexander Isaks lön har ännu inte läckt ut.

Vem är den högst betalda spelaren i Borussia Dortmund 2020? Marco Reus är den bäst betalde spelaren i Dortmund, med en lön på 160 000 pund i veckan, och därefter kommer Mario Götze med en lön på lite mer än 150 000 pund i veckan. Detta efter att Aubameyang lämnat för Arsenal.

Se och spela på samtliga Borussia Dortmunds matcher och resten av Bundesliga =>

Detta är dock ingenting då man jämför de högst betalda spelarna i Borussia Dortmund med Zlatans lön, Messis lön och Ronaldos lön så kan man förstå hur mycket pengar det finns inom fotbollen, när enskilda spelare tjänar sådana enorma summor pengar.

Jämför de högst betalda spelarna i Borussia Dortmund med Allsvenskans bäst betalda spelare, det är lite skillnad på dessa lönelistor. Ta en titt och se ifall du känner igen några av namnen.

Lönelistor i toppklubbar i Sverige

Här kan du se andra klubbars lönelistor runt om i Sverige och Allsvenskan:

Lönelistor i andra toppklubbar i Europa

Nedan kan du se hur Borussia Dortmunds löner är i förhållande till andra klubbars lönelistor runt om i Europa:

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply