Rojo kan förlänga med United – eller gå till PSG
Den argentinske spelaren har blivit erbjuden ett nytt kontrakt med Manchester United. Detta samtidigt som även Paris Saint-Germain ska ha visat intresse för honom.
Manchester Uniteds säsong har inte gått lika bra som man tänkt sig. I alla fall inte om man ser till Premier League-tabellen där man ligger hela 16 poäng bakom stadsrivalerna Manchester City.
En spelare som inte fått speciellt mycket speltid är Marcos Rojo. Den defensive spelaren som kom till klubben säsongen 2014/2015 har endast gjort sju framträdanden i säsongens upplaga av den engelska ligan. Nu kan han komma att lämna klubben, samtidigt som han blivit erbjuden en förlängning.
SE ÄVEN: Manchester United på jakt efter Madrid-mittfältaren
Det är The Sun som kommer med uppgifter om att Marcos Rojo jagas av Paris Saint-Germain. Detta i samma veva som han fått ett nytt kontraktsförslag från United. Den nuvarande överenskommelsen sträcker sig till och med sommaren 2019 och har en prislapp på drygt 45 miljoner euro.
Det är dock osäkert om Jose Mourinho kommer låta Rojo lämna eller inte.