George Hirst kan flytta till Arsenal
Arsenal är kända för att ta in talanger och utveckla dem. Nu kan detta göras med George Hirst. 17-åringen jagas av Londonklubben, enligt Transfermarketweb.
George Hirst debuterade för Sheffield Wednesday i augusti 2016. Nu talas det om att talangen är ämnad för större uppgifter. Arsenal vill plocka in den unga anfallaren, rapporterar Transfermarketweb.
Det sägs att Arsenal har hållit koll på Hirst ända sedan spelarens A-lagsdebut. Man har scoutat spelaren och påstås vara beredda att värva honom till klubben under sommaren 2017.
Spelat i ungdomslandslagen
Hirst har representerat flera av Englands ungdomslandslag. Han debuterade för U17 i februari 2016. Ett halvår senare gjorde anfallaren sin första match för U18.
Under den senaste tiden har Hirst jagats av flera olika klubbar. Förutom Arsenal har talangen även kopplats ihop med Everton. Dessutom ska andra lag i Premier League ha koll på spelaren.
Jagar flera
Hirst är inte den enda spelaren som Arsenal vill värva. Londonklubben har även sagts vilja locka till sig till exempel Antoine Griezmann, Marco Reus och Alvaro Morata.
Samtidigt talas det även om att flera spelare kan vara på väg bort från Emirates Stadium. Bland annat har Alexis Sanchez ryktats till PSG. Dessutom har det hävdats att Juventus är redo att slå till på Mesut Özil.