Anel Raskaj lämnade inför den här säsongen nerflyttade Halmstad BK för spel i Tippeliga-nykomlingen Sandnes Ulf. Raskaj har gjort stor succe och valdes bland annat till seriens bästa lag, trots att Sandnes nu kvalar för att hålla sig kvar i högstaserien.
– Riktigt kul, jag känner själv att jag gjort min bästa säsong i karriären, men det är väldigt många bra mittfältare att slåss med här så det var överraskande, säger Raskaj till fotbolldirekt.se.
– Nu har vi ju kvalet här, och det är klart att det avgör mycket. Jag är öppen för allt, och jag trivs här. Men jag har varit i två klubbar på seniornivå, i HBK och så här i Sandnes. Och med all respekt, det är mindre klubbar och det vore roligt att se vad man kan göra i ett lag som är dominant och spelförande, säger Raskaj till fotbolldirekt.se.
– Som Elfsborg och Malmö i Sverige, det är fullt av tekniska spelare och de har mycket bollinnehav. I Norge är det Rosenborg, Molde och Strömsgodset som är så dominanta. Så det vore kul att pröva sig i någon sådan klubb, fortsätter han.