Den ungerska Hannover-mittfältaren, Szabolcs Huszti, varnar sitt Hannover för att inte lägga allt för stort fokus på HSV:s storstjärna Rafael van der Vaart. 29-åringen sade i en intervju till tyska Bild att det kommer finnas betyldligt fler farliga spelare Hamburger Sports-Verein.
Ungraren har själv fått njuta av en lyckad start i Hannover-tröjan, då han såhär långt bjudit på fyra mål och sju assist för hans ligafyra Hannover. Men nu menar han alltså att det gäller att se upp för ett pånyttfött Hamburg.
– Van der Vaart är en fantastiskt spelare. Han har spelar för Real Madrid, Tottenham och har över 100 matcher i det holländska landslaget – det säger allt, sade han till Bild.
– Hursomhelst, är inte HSV bara Van der Vaart. En spelare kan göra mycket, men inte allt.
Samtidigt passade även holländaren på att hylla Hannover-mittfältaren och hans start i Bundesliga.
– Han är en fin spelare, började 29-årigen.
– Jag fick syn på honom redan tidigt i ligan. Han avgjorde en match med en enkel passning. Jag ser fram emot att möta honom på planen.
Lördagens derby mellan Hamburg och Hannover, sparkas igång klockan 15:30 på Imtech Arena.