Den svenske supertalangen som slagit igenom i Eintracht Frankfurt har flera engelska storklubbar efter sig.
Hugo Larsson hittade rätt direkt efter flytten från Malmö FF till Bundesliga och spås en ännu mer lysande framtid. Mittfältaren har avslöjat att han drömmer om att en dag spela i Premier League och att han har en förebild som spelar på de brittiska öarna: Declan Rice.
– Han är en liknande typ av spelare som jag är. Han gör många bra saker offensivt och defensivt. Jag ser upp till honom, sa Larsson enligt Kicker i dagarna.
Samtidigt berättade 19-åringen om att han trivs i Frankfurt och att han kan tänka sig att stanna i klubben även om det inte skulle bli spel i Europa.
Samtidigt som Larsson berättar om drömmen om att spela i den engelska ligan och att favoritspelaren är Declan Rice florerar rykten kring att flera storklubbar vill värva honom. Enligt Football Transfers ska Liverpool, Newcastle och Tottenham vara intresserade av svensken där framför allt den sistnämnda klubben lyfts fram. Sajten skriver att spelarens agent ska ha inlett konversationer med flera klubbar där Spurs för närvarande ligger bäst till.
Frankfurt har tidigare ryktats värdera spelaren till runt 80 miljoner euro. Hans kontrakt med klubben sträcker sig till och med sommaren 2028. Enligt uppgifter har Hugo Larsson lön på drygt 7,5 miljoner kronor per säsong.
SE ÄVEN: Uppgifter: PSG och Barcelona intresserade av Liverpool-stjärnan