Sommaren 2012 lämnade Isla Udinese för topplaget Juventus. Där har det dock bara blivit ett 30-tal matcher, vilket gör hans framtid på Juventus Stadium osäker.
26-åringen, som spelat båda matcherna för sitt Chile i sommarens världsmästerskap, är trots sin ringa speltid nöjd med tillvaron.
– Jag arbetar hårt för både Chile och Juventus, för mig är allt bra. Kommer jag stanna i Juventus? Jag vet att alla fans stöttar mig. Jag har lärt mig från många spelare i Juventus och fortsätter jobba, säger Isla enligt Football Italia.
– Om tränaren vill att jag återvänder, då blir jag glad, för jag vill göra mitt bästa i VM och sedan återvända till Juventus inom kort, fortsätter chilenaren.
Högermittfältaren, som i landslaget agerar högerback, spelade enbart 18 ligamatcher under den gångna säsongen.









