• Error, no group ID set! Check your syntax!

VM 2018 kvartsfinaler: spelschema, resultat & odds fotbolls VM 2018!

Fotbolls VM 2018 kvartsfinaler

VM 2018 kvartsfinaler spelschema

Fotbolls VM 2018 kvartsfinaler spelschema? Efter att så väl gruppspelet som åttondelsfinalerna är klara så är det nu dags för VM 2018 kvartsfinaler. Det är bara åtta lag i kvar, så antal lag i VM kvartsfinaler har halverats från det att vi spelade VM 2018 åttondelsfinaler.

Det är dock något som är väldigt logiskt när man kollar in slutspelsträdet. Inte minst eftersom det spelade slutspelsmatcher, det vill säga två mot två. Något som gjorde att ett lag gick vidare, och det andra åkte ut. Så nu är det alltså dags för kvartsfinalerna i VM 2018, och åtta bästa lagen. Vilka blir det som kommer att gå vidare och ta sig till en åtråvärd semifinal i Ryssland-VM 2018? Ja, låt oss börja med att ta en titt på vilka lagen kan bli.

VM 2018 kvartsfinaler spelschema, resultat & odds fotbolls VM 2018!

Vi vet ju alltså att det handlade om hela 32 lag som började i VM:s huvudturnering. Det här blev sen hälften, alltså 16, och nu har vi halverat oss ännu en gång. Det vill säga till åtta. För fjärde gången i årets VM ska vi slå ut hälften av länderna, och det då den här turneringen ska avancera till semifinaler. Titta på alla VM-matcher live här =>

Så spelas kvartsfinalerna i fotbolls VM 2018

Än så länge vet vi ju inte med säkerhet vilka lag som ska spela i kvartsfinalen, det eftersom VM inte hunnit komma så långt ännu. Men, likväl så finns det några lag som många av oss förväntar att gå långt.

Det här är inte minst favoriterna Spanien. Portugal och Tyskland. Frågan är ju om tyskarna klarar av att gå före Mexiko och Sverige i Grupp F? Sen kommer ju brassarna vara favoriter att gå långt, tillsammans andra sydamerikanska länder som Argentina, och kanske kan även Uruguay ta sig dit.

Lag som kommer att spela i VM 2018 kvartsfinaler

VM 2018 kvartsfinaler spelschema

Vi får avvakta lite med att fastställa vilka lag som ska spela kvartsfinal i VM 2018. Det finns som sagt några favoriter. Vi kan ju så klart förvänta oss att att Spanien och Brasilien, tillsammans med Argentina, går långt.

Men se finns det ju även några länder som överraskar. Till exempel har Uruguay ett bra lag för att kunna få åka med. Och även Spanien – som verkligen fått lära sig hur VAR används i VM 2018 – känns ha goda chanser att gå långt.

Även Cristiano Ronaldos Portugal har ju goda chanser att gå långt. Det tillsammans med en överraskande värdnation i Ryssland, och förstås ännu fler länder.

VM kvartsfinal 2018 spelschema

För er som undrar var man kan se VM 2018 så ska vi svara på den frågan. Det går ju nämligen att hitta mängder av VM live stream gratis och streamar rent generellt. Det här gör du framför allt via Cmore. Där går det att följa hela mästerskapet live, utan reklam, för 199 kr i månaden. Se hela Ryssland-VM 2018 här =>

DatumTidVM 2018 kvartsfinaler LivestreamLiveodds
Fredag 6 juli16:00Uruguay Frankrike kvartsfinal fotbolls VM 2018VM live stream gratisSpela på VM 2018
Fredag 6 juli20:00Brasilien Belgien kvartsfinal fotbolls VM 2018VM live stream gratisSpela på VM 2018
Lördag 7 juli16:00Sverige England kvartsfinal fotbolls VM 2018VM live stream gratisSpela på VM 2018
Lördag 7 juli20:00Ryssland Kroatien kvartsfinal fotbolls VM 2018VM live stream gratisSpela på VM 2018

Ett komplett spelschema för VM 2018 samt Sverige spelschema i VM går att hitta här.

Reglerna för kvartsfinaler i VM 2018

Vad det gäller slutspelet så måste ju alla matcher avgöras, det innebär att vi inte får se några kryss i de här matcherna. Så skulle en match efter 90 minuter ha slutat oavgjort så fortsätter det med förläning på 2×15 minuter. Skulle det fortsätta lika så kommer straffar att få avgöra den matchen i så fall. Läs ännu mer här på Fifas hemsida om VM i fotboll.

VM 2018 kvartsfinaler och bra erbjudanden

När det är stora matcher i fotboll så kan vi ju kallt räkna på att det kommer finnas väldigt många olika odds erbjudanden för VM 2018 kommer att dyka upp. Hitta alla de här med oss, det finns ju så ofantligt många att ta del av.

Vi kommer till exempel direkt att kunna fortsätta genom att titta på lite odds för den och de spelare som väntas göra flest mål i VM 2018. Det vill säga, den spelaren som tros kommer att vinna skytteligan i VM.

Odds skyttekung VM 2018Odds
Harry KaneEngland1,35
Romelu LukakuBelgien11,00
Kylian MbappéFrankrike12,00
NeymarBrasilien19,00
Luis SuárezUruguay51,00
Eden HazardOdds straffläggare Fotbolls VM 2018 Eden Hazard Belgien101.00
Philippe CoutinhoBrasilien71,00
Antoine GriezmannFrankrike41,00
Jones StonesEngland101.00
Gabriel JesusBrasilien126,00
Antoine GriezmannFrankrike101,00
Dries MertensBelgien101.00
Olivier GiroudFrankrike201.00
Ousmane DembéléFrankrike301.00

Något annat som vi kan ta och fråga oss inför VM 2018 kvartsfinaler är vilka som kommer att vinna hela köret. Det vill säga vilken lagkapten som får lyfta VM-bucklan efter att ha spelat finalen i VM, i Moskva, den 15;e juli 2018. Här nedan får ni se lite odds på den förväntade segraren av VM 2018. Här kan du se odds Fotbolls VM 2018 vinnare:

Vem gör vinner hela VM?

Odds vinnare VMVinnare2 bästa4 bästa
BrasilienBrasilien vinnare odds fotbolls VM 20183,752,501,55
EnglandEngland vinnare odds fotbolls VM 20185.002,101,33
FrankrikeFrankrike vinnare odds fotbolls VM 20185.253,001,42
KroatienKroatien vinnare odds fotbolls VM 20186.753,001,50
BelgienBelgien vinnare odds fotbolls VM 20187.504,002,20
UruguayUruguay vinnare odds fotbolls VM 201816.007,002,55
RysslandRyssland vinnare odds fotbolls VM 201821.06,002,40
SverigeSverige vinnare odds fotbolls VM 201826.0023.003,05

Spelare att göra flest assist i VM 2018

Odds assistligan fotbolls-VM 2018Odds
Kevin De Bruyne, Belgien11.00
Neymar, Brasilien11.00
Antoine Griezmann, Frankrike15.00
David Silva, Spanien15.00
Lionel Messi, Argentina18.00

Något som också är väldigt viktigt är att han en duktig passningsläggare. För mål blir sällan till utan att det sker via duktiga fötter som passar fram. Även om flera storstjärnor, likt Messi och Ronaldo, kan bjuda på högklassiga soloprestationer ibland.

Läs mer om Fotbolls VM 2018

Det finns en del rekord som slagits i VM 2018. Redan efter en(!) gruppspelsomgång så hade antalet straffar i fotbolls VM 2018 blivit fler under samtliga 72 gruppspelsmatcher som spelade i Brasilien år 2014. Så det var ju verkligen något att nästan imponeras över. Det här berodde dock mycket på VM 2018 regler, så som VAR, som kunde underlätta det rejält för domarna i svåra situationer.

VM 2018 kvartsfinaler

Njut nu så mycket det bara går av VM 2018. Det här världsmästerskapet i fotboll är ju en turnering som bara spelas vart fjärde år. Då gör världens bästa spelare gör upp om att ta sitt land till ett VM-guld. Låt oss hoppas på många snygga mål och grymma erbjudanden.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply