• Error, no group ID set! Check your syntax!

Slutspelsträd VM 2018 fotboll: komplett slutspelsträd Fotbolls VM 2018!

Slutspelsträd VM 2018

VM 2018 slutspelsträd

Slutspelsträd VM 2018? Så här ser VM 2018 slutspelsträdet ut i fotbolls VM 2018. I VM trädet nedan ser du spelprogram för gruppspel, slutspel, åttondelsfinalerna, kvartsfinalerna, semifinalerna och finalen i VM 2018.

Slutspelsträd fotbolls VM 2018

Vilka lag kommer att få möta varandra i VM 2018 slutspelsträd? Ja, det här kommer många att vilja veta. För när alla grupper i VM 2018 har avgjorts så kommer det ju att fortsätta med VM:s slutspel. Något som börjar med åttondelsfinalen. Efter det så kommer det ju logiskt nog att komma in kvartsfinaler, semifinaler och bronsmatch samt final.

VM live stream gratis? Live streaming fotboll VM 2018!

Slutspelsträd VM 2018 och spelprogram för gruppspelet i fotbolls-VM 2018

För er som vill se hur VM ska spelas så kan ni läsa om slutspelet i dagens artikel, där vi bland annat ska skriva om VM 2018 bracket. Men här går det också att läsa mer om VM spelschema 2018 här, och förutom det så hittar vi alla resultat fotbolls VM 2018 i den där artikeln. Men det ska nu läggas allra mest fokus på att reda ut hur VM slutspelet i Fotbolls VM 2018 kommer att se ut. Något som gör med ett slutspelsträd för VM 2018.

VM 2018 slutspelsträd och spelprogram fotbolls VM 2018 slutspel

Det fullständiga spelschemat för VM går alltså att hitta i vårt egna spelschema. I den här artikeln ska det istället tittas på vilka lag som kommer att få möta varandra i slutspelet. Så hur ser slutspelsträdet för VM 2018 egentligen ut?

Slutspelsträd VM 2018 – åttondelsfinaler fotbolls VM 2018

Då gör vi det som ni alla är intresserade av. Nämligen att vi tittar igenom hur slutspelet i VM 2018 kommer att spelas. Först ut blir åttondelsfinaler. De matcherna som kommer att spelas mellan ettorna och tvåorna som lyckades ta sig ut ut gruppspelet. Så här kommer spelschema för åttondelsfinaler VM 2018 att se ut. Vilka lag är favoriter enligt dig och borde gå vidare?

Kanske blir det hetaste mötet i åttondelsfinalerna mellan Argentina och Frankrike? Eller vad tror ni? Det handlar ju om två lag som är riktigt, riktigt bra – även om de inte bevisat det direkt i det här VM-slutspelet.

DatumTidSlutspelsträd VM 2018 åttondelsfinalerArena/stadiumStad
Lördag 30 juni 16:00Frankrike vs Argentina åttondelsfinal 1 VM 2018 Kazan ArenaKazan
Lördag 30 juni20:00Uruguay vs Portugal åttondelsfinal 2 VM 2018Olympiastadion FisjtSotji
Söndag 1 juli16:00Spanien vs Ryssland åttondelsfinal 3 VM 2018 LuzjnikistadionMoskva
Söndag 1 juli20:00Kroatien vs Danmark åttondelsfinal 4 VM 2018Nizhny Novgorod StadiumNizjnij Novgorod
Måndag 2 juli16:00Brasilien vs Mexiko åttondelsfinal 5 VM 2018:Cosmos Arena Samara
Måndag 2 juli20:00Belgien vs Japan åttondelsfinal 6 VM 2018Rostov ArenaRostov-na-Donu
Tisdag 3 juli16:00Sverige vs Schweiz åttondelsfinal 7 VM 2018Krestovskij stadionS:t Petersburg
Tisdag 3 juli20:00Colombia vs England åttondelsfinal 8 VM 2018Otkrytie Arena
(Spartak Stadium)
Moskva
Onsdag 4 juliVilodag
Torsdag 5 juliVilodag

Slutspelsträd VM 2018 – kvartsfinaler fotbolls VM 2018

Hur spelas kvartsfinalerna för VM 2018? Så här ser slutspelsträdet för kvartsfinaler i VM 2018 ut. De kan Sverige få möta i kvartsfinal. De första kvartsfinalerna kommer att spelas mellan Uruguay och Frankrike. Men även Ryssland samt Kroatien får spela VM-kvartsfinal.

DatumTidSlutspelsträd VM 2018 kvartsfinalerArena/stadiumStad
Fredag 6 juli 15:00Uruguay vs Frankrike kvartsfinal VM 2018Nizhny Novgorod StadiumNizjnij Novgorod
Fredag 6 juli 19:00Brasilien vs Belgien kvartsfinal VM 2018Kazan ArenaKazan
Lördag 7 juli 15:00Ryssland vs Kroatien kvartsfinal VM 2018Cosmos ArenaSamara
Lördag 7 juli 19:00Sverige vs England kvartsfinal VM 2018Olympiastadion FisjtSotji
Söndag 8 juliVilodag
Måndag 9 juliVilodag

Slutspelsträd VM 2018 – semifinaler fotbolls VM 2018

Se slutspelsträdet för semifinal här. Här kan du se vilka som vilka lag som spelar semifinal i VM 2018.

DatumTidSlutspelsträd VM 2018 semifinalerArena/stadiumStad
Tisdag 10 juli19:00Semifinal 1 fotbolls VM 2018Krestovskij stadionS:t Petersburg
Onsdag 11 juli19:00Semifinal 2 fotbolls VM 2018LuzjnikistadionMoskva

Spelprogram för finalen i VM 2018

Mycket går alltså att läsa om vad det gäller VM 2018. Det här är ju en turnering som kommer att gå av stapeln från den 14:e juni, fram till den 15:e juli. När spelas VM finalen 2018? Ja, det ska vi ta och berätta. Det är i Moskva den 15:e juli klockan 17:00, svensk tid, som vi kommer att få se VM-finalen avgöras. Frågan är ju dock vilka lag som kommer att spela den.

Odds vinnare fotbolls VM 2018

Så här ser oddsen ut på vilka som förväntas vinna VM 2018:

Odds vinnare VMVinnare2 bästa4 bästa
BrasilienBrasilien vinnare odds fotbolls VM 20183,752,501,55
EnglandEngland vinnare odds fotbolls VM 20185.002,101,33
FrankrikeFrankrike vinnare odds fotbolls VM 20185.253,001,42
KroatienKroatien vinnare odds fotbolls VM 20186.753,001,50
BelgienBelgien vinnare odds fotbolls VM 20187.504,002,20
UruguayUruguay vinnare odds fotbolls VM 201816.007,002,55
RysslandRyssland vinnare odds fotbolls VM 201821.06,002,40
SverigeSverige vinnare odds fotbolls VM 201826.0023.003,05

Sveriges spelschema i VM 2018

Sveriges chanser att gå vidare ur gruppspelet men även att vinna hela VM kanske inte är de största. Däremot så finns det ju möjligheter att Sverige går vidare ur Grupp F, till att börja med. Då måste troligtvis Sydkorea och Mexiko hamna efter Sverige VM trupp 2018 och sedan efter tyskarna.

Odds för att Sverige vinner mot sina motståndare i gruppspelet:

Mot Sydkorea 1 (2,05) X (3,25) 2 (4,10)

Mot Tyskland 1 (1,44) X (4,40) 2 (8,00)

Mot Mexiko 1 (2,50) X (3,25) 2 (3,00)

Mot Schweiz 1 (2.90) X (3.00) 2 (2.65)

Mot England 1 (4.65) X (3.45) 2 (1.84)

Förhöjt odds på Sverige-vinst (1): 10.00

Odds Sverige till semifinal: 10.00

Odds Sverige vinner VM: 100.00

Gratisspel på Sverige: 200 kr gratisspel =>

Men skulle Sverige ta sig hela vägen till, säg andraplatsen i den här gruppen, så väntar troligtvis ett blytung Brasilien (5,50). Det kommer ju bli en oerhört tuff nöt att knäcka. Men kanske kan Sverige skrälla sig till en förstaplats i gruppen? Eller kommer det brasilianska landslaget – trots att Brasilien VM trupp 2018 är väldigt stark – kanske braka ihop och inte vinna sin grupp?

Slutspelsträd VM 2018

Slutspelsträd Sverige VM 2018 fotboll – så spelar Sverige i VM!

Oavsett vad så kommer ni här att få se Sveriges gruppspelsmatcher. Från matcherna efter VM invigningen 2018, hela vägen till en eventuell VM-final. Låt oss se hur gruppspelet ser ut för Blågult. Så här ser VM slutspelsträd 2018 ut för Blågult, fast bara fram till gruppspelet.

DatumTidSlutspelsträd VM 2018 SverigeArenaStad
18 Juni 201814:00Sverige vs SydkoreaNizjnij Novgorod StadiumNizjnij Novgorod
23 Juni 2018
17:00Tyskland vs SverigeOlympiastadion FisjtSotji
27 Juni 201816:00Mexiko vs SverigeJekaterinburg ArenaJekaterinburg
3 Juli 201816:00Sverige vs SchweizSankt Petersburg ArenaSankt Petersburg
7 Juli 201815:00Sverige vs EnglandCosmos ArenaSamara

Så här ser VM 2018 slutspelsträd ut i sin helhet:

Slutspelsträd fotbolls VM 2018

Sverige i VM-slutspel 2018

Nu är ju alltså frågan vilket land Sverige kommer möta i åttondelsfinal. Jo, det ska vi allt ta och titta på. De länderna som kommer att ställas mot svenskarna blir antingen Brasilien, Schweiz VM trupp 2018, den serbiska VM truppen eller Costa Rica VM lag 2018. Det beror dock på hur Sverige spelar som vi vet vilken motståndare svenskarna får möta.

Säg att det blir en andraplats i Grupp F, samtidigt som Brasilien planenligt vinner sin grupp. Då blir det de här lagen som Sverige får möta. Sen blir det troligtvis en kvartsfinal mot Belgien, semi väntas blir mot Uruguay, Portugal i Frankrike. Men det förutsätter då att svenskarna både slutar tvåa i sin grupp OCH att Blågult vinner sin åttondelsfinal mot Brasilien.

Om Sverige vinner sin grupp

Åttondelsfinal i VM 2018 för Sverige kan även se annorlunda ut. För skulle de blågula krigarna vinna gruppen så väntar Serbien, Schweiz eller Costa rica. Där skulle det sedan gå vidare i en semifinal mot troligtvis Colombia eller England.

En semifinal skulle då kunna spelas mot Spanien eller Argentina. Hur som helst så lär Sverige i bästa fall sluta tvåa. Men, skam den som ger sig. Sverige har ju bevisligen lyckats skrälla förut. Inte minst genom att gå till Fifa VM.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply