Sveriges chanser i Fotbolls VM 2018

Sveriges chanser i Fotbolls VM

Sveriges chanser i Fotbolls VM 2018

Sveriges chanser i Fotbolls VM 2018? Hur stor chans har Sverige att vinna VM i fotboll 2018? Total har 20 världsmästerskap i fotboll spelats och Sverige har endast lyckats ta sig till final en enda gång. Den gången fanns ingen Zlatan och det blev det inget guld, när Pele och Brasilien blev för starka i Sverige hemma-VM 1958. Se VM live här =>

Inte heller den här gången finns Zlatan med i bilden, trots allt som skrivit om honom och det som har varit. Det svenska landslaget har lyckats ta sig vidare till fotbolls-vm utan Zlatan, och då kanske Sverige kan vinna VM även utan “Ibra”. Vi fick ett litet smakprov på detta när Blågult var nära att besegra de sittande mästarna Tyskland i lördags.

Men efter att Sverige vunnit sin grupp så ser chanserna nu mycket trevligare ut. Det var ju efter en enorm 3-0-seger mot Mexiko som svenskarna gick vidare som etta i gruppen, medan till exempel Tyskland slutade sist(!) i sin grupp. Nu får vi se vilka Sverige möter åttondelsfinal VM. För Sveriges nästa match i VM kan bli mot Schweiz eller Brasilien, men kanske också Serbien. Så här ser Sverige oddsen ut:

Odds Sverige fotbolls VMOddsFörhöjt odds
Sverige vinna över Schweiz2.9010.00 & 10.00
Sverige vidare till kvartsfinal10.00
Odds Sverige vinner VM61.00100,00
Odds Sverige två bästa i VM23.00

Riskfria spel och gratisspel på Sverige: 1 000 kr riskfritt => + 200 kr gratisspel =>

Tips på bästa odds: Sverige vinna över Schweiz (10,00 & 10,00), till kvartsfinal (10.00) + vinna VM (100.00)

Hur stora är Sveriges chanser i Fotbolls VM 2018?

Men hur kommer det då att gå för Sveriges VM trupp? Hur stora är Sveriges chanser i Fotbolls VM 2018? Det här är något som många av oss undrar, men kanske hoppas vi ibland lite mer än vad vi tänker logiskt. Det är klart att Sveriges insatser mot framför allt Italien i playoff-spelet var väldigt imponerande. Och det kan till och med bli som så att svenskarna går vidare ur gruppen, troligtvis bakom de regerande världsmästarna Tyskland i så fall. Men då kommer ju i så fall Brasiliens VM-trupp att vänta Blågult.

Faktum är ju att Sverige har goda chanser att gå vidare till kvartsfinal. Många trodde att Toni Kroos 2-1-mål i slutsekunderna skulle göra att Blågult åkte ut, och så kan det ju bli. Men samtidigt så kan Sverige ta sig vidare till kvartsfinal.

Det krävdes en seger i den sista matchen mot Mexiko för att ta sig vidare som sämst tvåa. När fler lag hamnar lika, så blir det jämnt vilket lag som går vidare i VM vid samma poäng. Det handlar ju alltså om att Sverige går vidare, för Mexiko, med fler antal gjorda mål. Men Mexiko förlorade som du säkert vet  – och Sverige vann gruppen. För er som undrar vilket lag Sverige kan möta i VM åttondelsfinal 2018, så kan ni få svaren här.

Nu är ju faktum att Sverige kan gå vidare, och då får Sverige spela kvartsfinal. Frågan är dock vilka Sverige möter i VM 2018 kvartsfinal. Men det är inte det allra mest intressanta. För en kvartsfinal skulle innebära den bästa svenska prestationen i ett VM sedan 1994 – och det minns vi ju hur det gick.

Sveriges chanser i Fotbolls VM 2018 odds - kan Sverige vinna VM 2018?

Hur stor chans har Sverige att vinna fotbolls-vm 2018?

Sveriges chanser i Fotbolls VM 2018? Utöver de utslagna tyska mästarna så anses lag som Brasilien (6,00), Frankrike (6,00), Spanien (8,50) och Argentina (9,00) stå för bra insatser när mästerskapen väl drar igång. Något som ofta avgör oddsen är historia. Så frågan är naturligtvis vilket lag har vunnit flest VM? Vilket land har vunnit flest vinster i fotbolls-VM? Det är ju Brasilien, med sina fem vinster. Däremot så har Brasilien inte spelat därefter.

Sveriges chanser att vinna VM 2018 är små enligt oddsen

Brasilien (6,00), Tyskland (6,00), Frankrike (6,00) och Spanien (8,50) förväntas vinna Fotbolls VM 2018. Sveriges (71,00) chanser att vinna VM 2018 är väldigt små enligt oddset. Det var i och för sig även möjligheterna att ta sig vidare till VM 2018 tills man körde ut Italien.

Därför ska vi nog inte fästa alltför stor vikt på spelbolagens odds. Nedan anges topp 10 länderna som förväntades vinna VM-guld när VM 2018 drog igång. För spelbolagen går ju efter trupperna och spelarna, något som Sverige på pappret inte har lika bra som till exempel Spaniens VM trupp 2018.

Odds vinnare VMVinnareFörhöjt oddsTvå bästa
BrasilienBrasilien vinnare odds fotbolls VM 20184,75

20,00

2,75
SpanienSpanien vinnare odds fotbolls VM 20185,50

20,00

2,65
BelgienBelgien vinnare odds fotbolls VM 20187.50

20,00

4,25
FrankrikeFrankrike vinnare odds fotbolls VM 20188.50

20,00

4,50
EnglandEngland vinnare odds fotbolls VM 20189.00

20,00

5,00
KroatienKroatien vinnare odds fotbolls VM 201812.00

20,00

5,75
ArgentinaArgentina vinnare odds fotbolls VM 201814.006,50
PortugalPortugal vinnare odds fotbolls VM 201824.0010.00
ColombiaColombia vinnare odds fotbolls VM 201824.0011.00
UruguayUruguay vinnare odds fotbolls VM 201825.0011,00
SchweizSchweiz vinnare odds fotbolls VM 201831.0015.00
MexikoMexiko vinnare odds fotbolls VM 201851.0021.00
SverigeSverige vinnare odds fotbolls VM 201861.00

100,00

23.00
DanmarkDanmark vinnare odds fotbolls VM 201867.0028.00
RysslandRyssland vinnare odds fotbolls VM 201867.0028.00
JapanSydkorea vinnare odds fotbolls VM 2018151.0071.00

De regerande mästarna är Tyskland. Och även den tyska VM truppen 2018 är stark. De förväntades att kunna gå bra även i VM 2018 i Ryssland. Inte minst så förväntades spelarna i truppen att vara några av de största stjärnorna som finns. Däremot har mästarlaget inte visat på prov på detta. Med en förlust mot Mexiko, nästan ett oavgjort mot Sverige och förlust mot Sydkorea i bagaget under gruppspelet så fick de åka hem.

Kolla in spelbolag med bäst oddsbonusar på VM!

Sveriges chanser i Fotbolls VM

Hur många gånger har Sverige vunnit fotbolls VM?

Hur många gånger har Sverige vunnit VM? Sverige har aldrig vunnit VM. Trots att Sverige är en  skapligt stor fotbollsnation och har presterat ganska bra under fotbolls-VM så har Sverige aldrig vunnit fotbolls-VM tidigare. En var närmast 1958, men då var superstjärnan Pele i vägen när brassarna vann i Sverige.

Hur många gångar har Sverige varit i VM-final? Sverige har varit i final endast en gång och det var under VM 1958. 1950 slutade man dock trea, och då spelades ingen VM final eftersom upplägget var en fyrlagsgrupp, där Uruguay vann till slut.

Hur många medaljer har Sverige tagit i VM? Sverige har tagit 3 medaljer totalt, 1 silvermedalj (VM 1958) och två bronsmedaljer (VM 1950 och VM 1994). Den senaste kom ju alltså -94, då Tomas Brolin och grabbarna plockade hem ett brons.

NrLagGold medal world centered-2.svg GuldSilver medal world centered-2.svg SilverBronze medal world centered-2.svg BronsMedals world.svg Totalt
12 Sverige01 (1958)2 (1950, 1994)3

Sverige nummer 10 i Fotbolls-VM Maratontabellen

Nedan finner ni en lista med samtliga lag som någon gång kvalificerat sig till ett VM-slutspel, och all statistik som behövs för att räkna ut vem som är bäst på de olika planen. Med tanke på den statistiken så kanske Sveriges chanser i Fotbolls VM 2018 inte är så dåliga trots allt.

NrLandSVOFGMIMMSP
1 Brasilien (20)104701717221102+119227
2 Tyskland och Västtyskland (18)106662020224121+103218
3 Italien (18)8345211712877+51156
4 Argentina (16)7742142113184+47140
5 Spanien (14)592912189266+2699
6 England (14)622620167956+2398
7 Frankrike (14)5928121910671+3596
8 Nederländerna (10)502712118648+3893
9 Uruguay (12)512012198071+972
10 Sverige (11)461613177469+561

Kan Sverige vinna fotbolls VM 2018

Läs mer om VM 2018 i Ryssland

Sverige kommer ju i övrigt att spela i grupp F, tillsammans med Sydkorea, Mexiko och Tyskland. Där väntas mexikanerna och svenskarna göra upp om andraplatsen, bakom tyskarna. Det är möjligt att båda lagen går jämnt. Och så här går lag vidare ur gruppen med samma poäng i fotbolls VM 2018. Det är bra att veta om, för att en på så vis inte ska behöva sitta med panik i soffan under hela gruppspelet.

Utan att veta vad som kan eller kommer att hända med Sveriges chanser i Fotbolls VM 2018. Här kan du läsa mer om Fotbolls VM 2018 och Sveriges chanser att vinna VM 2018.

VM lottning 2018 grupper
Odds VM 2018
Vem vinner VM 2018?
VM låtar 2018
VM 2018 spelschema
Fotbolls-VM 2018 biljetter
VM 2018 lottning
Fotbolls VM 2018 spelschema
fifa18worldcup.com

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply