LISTA: Tio spelarförsäljningar som ångras

3. Romelu Lukaku – från Chelsea till Everton

LISTA: Tio spelarförsäljningar som ångras

Romelu Lukaku kom till Chelsea 2011 och endast ett fåtal matcher med laget under sin första säsong i klubben. De två kommande åren var han utlånad innan han 2014 skrev på Everton för 28 miljoner pund. Nu är belgaren tillbaka i Chelsea efter att The Blues lagt ut ett stor summa för att värva spelaren för Inter där han verkligen hittade formen.

2. Matt Hummels – från Bayern Munchen till Borussia Dortmund

Mats Hummels formades i Bayern Münchens ungdomslag. Kort efter att han gjort A-lagsdebut såldes han till Borussia Dortmund för endast 4 miljoner euro.  Hummels har nu gått tillbaka till Bayern. Snacka om att ångra sig.

1. Cesc Fabregas – från Barcelona till Arsenal

Cesc Fábregas är en spelare av den äldre generationen från FC Barcelona. Från ungdomsakademin La Masia. den katalanska storklubben valde att släppa spelaren väldigt tidigt och under Arsene Wenger skulle han komma att utvecklas till en av de bästa spelarna i världen. I Arsenal vann han dock ingenting på klubblagsnivå och valde att flytta hem till Barça 2011. Se & Spela på fotboll =>

Lista med tio spelaraffärer som har ångrats!

Se fler listor

Detta var alltså listan med spelarförsäljningar som ångras. Lämna gärna en kommentar på vår Facebooksida!

Sidor: 1 2 3

bet365

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply