• Error, no group ID set! Check your syntax!

Hur går Sverige vidare i VM? Sveriges förutsättningar i Fotbolls VM 2018!

Hur går Sverige vidare i VM? Sveriges förutsättningar i Fotbolls VM 2018!

Hur går Sverige vidare i VM? Det krävs av Blågult

Hur går Sverige vidare i VM? Det är det många som ställer frågan “hur kan Sverige vidare i VM?” Det kommer ju att krävs en del för att Sverige ska gå vidare i gruppen vm 2018. Men det allra viktigaste är ju förstås att förstå sig på vad Sverige ska göra för att gå vidare i gruppen.  Se matchen live här =>

Det här är något som inte svaras på en sekund. För bland annat handlar det ju om hur Sverige VM trupp 2018 presterar. Men även vad de andra länderna åstadkommer i den här gruppen. Till exempel så förväntas ju Blågult att spela jämt mot Mexiko. Så skulle mexikanerna prestera på ett visst sätt så kommer det ju också att påverka.

Nu blev det ju som så att Sverige vann med klara 3-0, medan Sydkorea vann(!) med 2-0 mot Tyskland. Nu får vi se vilka Sverige möter i VM åttondelsfinal. Det blir troligtvis Schweiz.

Odds Sverige fotbolls VMOddsFörhöjt odds
Sverige vinner mot England4,6520,00
England vinner mot Sverige1,84
Sverige vidare till semifinal1,5510,0015,00
Odds Sverige vinner VM26,00
Odds Sverige två bästa i VM23,00
Odds Sverige fyra bästa i VM3,05
1 000 kr riskfritt spel1000 kr >

Resultat Grupp F:

1. Sverige
2. Mexiko
3. Sydkorea
4. Tyskland

Riskfria spel och gratisspel på Sverige: 1 000 kr riskfritt => + 200 kr gratisspel =>

Tips på bästa odds: Sverige vinna över England (20,00), till semifinal (10,00 & 15.00) + vinna VM (100.00)

Hur kan Sverige vidare i VM 2018?

Sveriges chanser i fotbolls VM 2018 må inte vara de högsta. Men att åtminstone gå vidare ur gruppen är ju något som kan hända. Det tror och hoppas både vi och många svenskar. Bland annat ser det ju ut så här i gruppen, och Sveriges förväntade chanser att slutta 1 i gruppen samt att vinna hela VM.

Något som är intressant är att se vilka Sverige får möta i kvartsfinalen. För det här är något som verkligen ser intressant ut, då Sveriges chanser att gå vidare från åttondelsfinalen mot Schweiz absolut är möjliga.

Odds VM grupp FVinna gruppTvåa i gruppenVinna VM
Tyskland vinnare odds fotbolls VM 2018Tyskland1,505,005,50
Mexiko vinnare odds fotbolls VM 2018Mexiko7,501,95101,00
Sverige vinnare odds fotbolls VM 2018Sverige8,503,25176,00
Sydkorea vinnare odds fotbolls VM 2018Sydkorea17,0012,00301,00

Det är alltså tydligt att tyskarna verkade vinna gruppen inför VM. Men så går Sverige vidare i VM 2018 om det vinns den sista matchen. Det gäller troligtvis att satsa på andraplatsen, något som Blågult kommer att få göra upp med om mexikanerna. Nordamerikanerna är dock, på förhand, favoriter att ta plats nummer 2 i den här gruppen, eller kanske rentav förstaplatsen. Men vi får se vad det svenska landslaget klarar av att åstadkomma.

Sverige vann första matchen

Nu blev det ju alltså som så att svenskarna vann den första matchen. Blågult lyckades ta hem en trepoängare efter att VAR använts, och lagkaptenen Andreas Granquist slagit in straffen. Nu är faktum som så att Sverige kan gå vidare i VM utan att vinna.

Ja, ni hörde rätt. Med två oavgjorda matcher mot först Tyskland och sedan Mexiko så kommer mexikanerna att vinna gruppen, medan svenskarna slutar tvåa. Ett scenario som nog båda är nöjda med dock. Nu blev det dock förlust, och Sverige måste alltså vinna mot Mexiko för att kunna ta sig vidare.

Hur går Sverige vidare i VM Sveriges förutsättningar i Fotbolls VM 2018

Vad måste Sverige göra för att gå vidare i VM?

Hur går Sverige vidare i VM? Det är just det här som väldigt många frågar sig just nu. Sverige står ju inför ett väldigt tufft läge. Men att Sverige går vidare i VM är inte omöjligt. Faktum är ju att chanserna för svensk del att ta sig vidare till en åttondelsfinal i VM-slutspelet 2018 är ganska så goda.

Ett tag pratades det ju om att Sverige måste göra mål. Men när det gäller vilka lag som går vidare i VM på samma poäng så finns det en viktig detalj. Det räknas inte på samma sätt om tre lag hamnar på samma poängställning.

Nu kommer antalet gjorda mål mellan de här tre lagen, man räknar bort det lag som inte har samma poäng, att sammanställas. Det här gör då att Sverige har lika många mål som Mexiko, men med en vinst alltså kommer att göra minst ett till. Något som då tar Sverige till en åttondelsfinal i VM 2018 – häftigt va? För er som vill se hela VM 2018 slutspelsträd och läsa om andra chanser för lag att gå vidare, så finns vi på Silly Season Sverige här.

Sveriges förutsättningar att gå vidare ur gruppen

Vilka går vidare i VM 2018Men vad måste då det svenska landslaget göra för att gå vidare i VM? En del frågar sig hur många lag går vidare i VMs gruppspel, och det handlar om två. Det är de två självklara lagen, det vill säga ettan och tvåan i varje grupp.

I VM:s Grupp F så råder det ju inga tvivel om att Tyskland var den stora favoriten, det här är ju något helt självklart. Samtidigt är det ju som så att det finns två länder som är favoriter till att komma tvåa.

I första hand handlar det faktiskt om Mexiko, men strax därefter kommer Sverige. De här två nationerna möts ju i den sista omgången av gruppspelet, något som lägger upp det hela för en riktigt dramatiskt match. Det då Sverige går vidare om Blågult vinner matchen.

Hur går Sverige vidare i VM

Vad krävs för att gå vidare ur VM gruppen rent historiskt?

Hur går Sverige vidare i VM? Rent historiskt så krävs det i snitt 4-5 poäng för att ett lag ska gå vidare. Det beror på konkurrensen i mästerskapets olika grupper. Med en seger och ett kryss så är det inte alls ovanligt att ett lag slutar tvåa i sin grupp och går vidare på det sättet.

Samtidigt är fem poäng praktiskt taget en försäkring om att sluta som sämst tvåa. Så skulle Sverige till exempel vinna mot Sydkorea så kan det skapa ett gyllene läge. Dock är det bra att tänka på att många mål är viktiga rent generellt.

Det kan faktiskt bli en målskillnadsaffär. Och då är det ju bra att veta odds på VM skyttekung 2018, för att se vilka länder som har fördelar med det här.

Flest mål i VM 2018Odds
Lionel MessiArgentina10,00
NeymarBrasilien10,00
Cristiano RonaldoPortugal10,00
Antoine GriezmannFrankrike10,00
Gabriel JesusBrasilien12,00

Hur går Sverige vidare i VM: olika scenarion på förhand där Sverige kan gå vidare i VM!

Det kan ju gå lite hur som helst i Sveriges grupp. Det troliga är ju förstås att Tyskland vinner samtliga sina matcher och därmed tar hem gruppvinsten på ett enkelt sätt. Sedan blir det svåra att tippa utgången i Sveriges matcher, samt mexikanernas matcher också.

För säg att Tyskland går jämt samt att Mexiko och Sverige vinner mot Sydkorea och förlorar sina matcher mot Tyskland. Då kommer den sista matchen mellan varandra att avgöra. Det land som gjort flest mål eller har bäst målskillnad går vidare ifall matchen mellan Sverige och Mexiko slutar med ett kryss.

Det är nämligen så en avgör vilket land som går vidare i VM gruppspel med samma poäng. I första hand handlar det ju dock om inbördesmöten. Så det lag som har bäst målskillnad har en fördel. Nu handlar det dock om att Sverige måste vinna mot Mexiko, eller kryssa samtidigt som Tyskland förlorar mot Sydkorea.

Sveriges förutsättningar i Fotbolls VM 2018.png

Kan bli jämnt – då avgörs VM-grupperna så här

Hur går Sverige vidare i VM? För säg att det blir som så att Sverige och Mexiko spelar ihop samma poäng inför sista matchen. Då kommer det ändå vara något land som gjort flest mål eller har bäst målskillnad, troligtvis, när den sista gruppspelsmatchen mellan Mexiko och Sverige ska spelas.

Odds vinnare VMVinnareFörhöjt oddsTvå bästa
BrasilienBrasilien vinnare odds fotbolls VM 20184,75

20,00

2,75
SpanienSpanien vinnare odds fotbolls VM 20185,50

20,00

2,65
BelgienBelgien vinnare odds fotbolls VM 20187.50

20,00

4,25
FrankrikeFrankrike vinnare odds fotbolls VM 20188.50

20,00

4,50
EnglandEngland vinnare odds fotbolls VM 20189.00

20,00

5,00
KroatienKroatien vinnare odds fotbolls VM 201812.00

20,00

5,75
ArgentinaArgentina vinnare odds fotbolls VM 201814.006,50
PortugalPortugal vinnare odds fotbolls VM 201824.0010.00
ColombiaColombia vinnare odds fotbolls VM 201824.0011.00
UruguayUruguay vinnare odds fotbolls VM 201825.0011,00
SchweizSchweiz vinnare odds fotbolls VM 201831.0015.00
MexikoMexiko vinnare odds fotbolls VM 201851.0021.00
SverigeSverige vinnare odds fotbolls VM 201861.00

100,00

23.00
DanmarkDanmark vinnare odds fotbolls VM 201867.0028.00
RysslandRyssland vinnare odds fotbolls VM 201867.0028.00
JapanSydkorea vinnare odds fotbolls VM 2018151.0071.00

Då kommer ju ett lag att kunna spela på resultat. Säg att Sverige har bäst målskillnad, då kommer Blågult att i ganska lugn och ro kunna spela på ett oavgjort resultat i den matchen. Samtidigt så är det ju som så att det kan bli tvärtom också.

Att mexikanerna har råd att kryssa i den sista matchen. Så därför blir ju Blågults första match i VM, när Sverige Sydkorea spelar, något som kan bli oerhört viktig. Kan svenskarna göra många mål här och framför allt vinna matchen, samtidigt som Tyskland besegrar Mexiko, så ger det ju Sverige ett försprång direkt.

Vad måste Sverige göra för att gå vidare i VM? De kan Sverige möta i slutspelet!

Så vad måste då göras från svensk sida? Hur går Sverige vidare i VM egentligen? Jo, det handlar inte minst om att Sverige måste skaffa sig ett bra utgångsläge. Vid en vinst direkt mot sydkoreanerna så har ju Sverige alla chanser i världen att gå vidare i Fifas VM. Det samtidigt som en förlust i praktiken gör att Sverige är utslaget.

Hur som helst. Om Sverige blir tvåa så väntar – med största sannolikt – det svåraste laget i VM. Nämligen Brasilien VM trupp 2018. Här kommer brassarna säkert att stå och vänta på Blågult. Men vinner Sverige gruppen – eller ifall det blir en stor skräll – så kan svenskarna få möta något annat land i åttondelsfinal.

Vilka länder kan Sverige möta i VM åttondelsfinal? Det handlar om Brasilien, eller, Schweiz, Serbien eller Costa Rica från Grupp E i VM 2018.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply