Home Premier League Aston Villa Trots bristande speltid tänker inte Lescott lämna

Trots bristande speltid tänker inte Lescott lämna

305
0

Efter en succéartad fjolårssäsong, där Joleon Lescott och Vincent Kompany bildade ett av Premier Leagues starkaste mittbackspar, har speltiden minskat drastiskt den här säsongen för Joleon Lescott. Istället för engelsmannen har Mancini istället spelat med Kompany och den serbiske mittbacken Nemanja Matic centralt i backlinjen. Under transferfönstret har det kommit rykten om att han Lescott vill lämna, men de uppgifterna förnekar han totalt.

– Jag kom till klubben för att vinna titlar och det har jag gjort. Jag känner att det finns mer att finna den här säsongen så jag är mer än glad att stanna i klubben och kämpa för en plats i startelvan.

Förutom Nemanja Matic har även ivorianen Kolo Touré gått före i kön. Bland de klubbar som ryktats vara intresserade av Lescott finns bland annat Aston Villa. Som ung var mittbacken ett stortfan av Birmingham-klubben, något som ska ha gjort en övergång möjlig till klubben. Något som dock Lescott bestämt förnekar.