
Trots intresse från Manchester United
Den franske Atletico Madridanfallaren Antoine Griezmann är eftertraktad och rykten säger att Manchester United är redo att lägga in en stöt på anfallaren som dock inte vill lämna den spanska klubben så länge tränare Diego Simeone är kvar.
Det har gått rykten det senaste om att Atletico Madrids anfallare Antoine Griezmann skulle kunna komma att lämna klubben. Trots att anfallaren nyligen skrev på ett nytt kontrakt med Champions League-finalisterna så ryktas bland annat Manchester United vara väldigt intresserade. Som vi på Silly Season Sverige redan tidigare skrivit om, så sägs United vara väldigt benägna att värva 25åringen under nästa sommars transferfönster och han ses på som en långtidsersättare för Wayne Rooney i truppen. Jose Mourinho skall vara ett stort fan av fransmannen och vara redo att spendera för att få spelarens underskrift på ett papper.
Nu skriver TMW att så inte alls är fallet. Enligt rapporter skall Griezmann ha uttryckt sig om att han kommer att stanna i Atletico Madrid även om tränare Diego Simeone lämnar klubben. Tränaren har kommit att bli något av en legend och är uppskattad av såväl spelare som fans. Griezmann själv uttalade sig för det franska mediet Telefoot om hur situationen ser ut.
– Den enda osäkerheten skulle vara om Simeone lämnar för PSG eller nått. Jag ringde honom innan jag förlängde mitt kontrakt och han gjorde det klart för mig att han stannar. Jag kan lära mig mycket från honom, sade Griezmann.