Jos Hooiveld borta två veckor
Efter att spelaren utgått tidigt i matchen mot Hammarby står det klart att blir borta två veckor och missar därför bland annat matchen mot Malmö FF.
AIK åkte i helgen på ännu ett tungt skadebesked inför mötet med MFF, man måste nämligen klara sig utan Jos Hooiveld de kommande två veckorna, det rapporterar Fotbollskanalen.se.
Dock får man tillbaka två spelare som är väldigt viktiga för laget, Sonko Sundberg och Stefan Ishizaki där båda är aktuella för spel.
Mittbacken Hooiveld tvingades gå av banan tidigt i matchen mot Hammarby i helgen efter att fått ont i en löpning.
– Han har en liten skada på baksida lår. Som jag bedömer det är det en blödning. Så nu blir det rehab i cirka två veckor, säger AIK:s läkare Karol Zyto till Fotbollskanalen.
Hooivelds ersättare Sonko Sundberg tvingades även han utgå på grund av skada men för 19-åringen ser det desto ljusare ut.
– Han har fått en lårkaka. Det är svårt att säga hur lång tid, ibland går det fort. Han får rehab nu också. Sen får vi se om han är tillbaka till på söndag till Malmö-matchen, säger Zyto.
AIK-läkaren bekräftar även att spelaren med största sannolikhet kommer att vara med när de regerande svenska mästarna besöker Friends Arena.
Det är inte uteslutet att han spelar då?
– Absolut inte. En lårkaka brukar ta två till tre dagar.
Källa: Fotbollskanalen.se