Home Tyskland Bundesliga Schalke tappade poäng mot krysslaget

Schalke tappade poäng mot krysslaget

56
0

Det går tungt för FC Nürnberg i Bundesliga. Mirakulöst nog har man ännu inte tagit en seger, sexton omgångar in i Bundesliga. Under lördagskvällen skulle man ta emot ett Schalke som slåss för att komma in på de åtråvärda Champions League-platserna som man var fem poäng ifrån inför matchen. Men inga segrare blev det heller när matchen slutade 0-0.

Matchen skulle bli en sömnig och chanssnål historia. Schalkes fina offensiv inklusive Jefferson Farfan, Max Meyer och Adam Szalai kunde inte få hål på Nilssons Nürnberg. Det var även just Pelle som skulle få matchens hetaste chans när han prickade ribban med knappa kvarten kvar.

Krysset innebär att Nürnberg nu har mött alla lag i Bundesliga en gång, men inte vunnit en enda gång. Man har tre poäng upp till Freiburg som är på kvalplats till Bundesliga 2.