Home Fotboll Riise i tårar efter det sena avgörandet

Riise i tårar efter det sena avgörandet

26
0

Försvararen John Arne Riise fick en stor del av skulden av Norges förlust mot Island i helgen. Något som han igår tog revansch för, och då tog känslorna över.

”Det har varit ett par tuffa dagar, men jag tror det är omvänt nu”, säger Riise till VGTV, efter att ha räddat tre poäng åt sitt land.

Det var vid ställningen 1-1 som Norge tilldelades en straff i den 90:e minuten.  Riise, var inte ens med på listan över straffskyttar, men smet ändå före i kö för att vinna matchen åt landet.

Vänsterbacken erkänner efteråt att han planerade att göra en ”panenka” á la Andrea Pirlo, men ändrade sig i sista stund.

”Jag tänkte chippa, men jag ansåg att om jag hade gjort det och missat, så hade det varit värre”, menar Riise.

Istället sköt han hårt och lågt, och det var bara några extra kilo på midjan som saknades på den slovenske målvakten för att rädda bollen. Men mål blev det. Då tittade han mot sin mor och sin flickvän. Mamma Berit Riise hade inte vågat titta när straffen slogs, men när hon insåg att den gick in, exploderade hon ut i jubel – och tårarna släpptes lös.

”Jag såg att min mamma började gråta, och då började jag få ett par tårar, så jag blev tvungen att sansa mig, för det var trots allt en minut kvar”, säger Riise.

Men 2-1-resultatet stod sig hela minuten ut, och efter slutsignalen satte sig John Arne på huk på Ullevåls gräs, med ansiktet gömt i händerna, för att snabbt bli omringad och hyllad av sina lagkamrater.