OS 2021 resultat alla grenar/tävlingar – OS 2020 resultat idag/igår!

OS 2021 resultat alla grenar/tävlingar - OS 2020 resultat idag/igår!

OS 2021 resultat alla grenar/tävlingar - OS 2020 resultat idag/igår!

Dagens resultat OS 2021- OS 2021 resultat alla grenar

Vi har nu kommit till artikeln där vi tar fram allt om OS 2021 resultat alla grenar och hur det gått för de olika utövarna. Oavsett om de sysslar med lagsport eller deltar själv hittar du resultat och medaljörer nedan. OS resultat? + resultat? Här har du samtliga OS resultat för alla grenar och grupper och resultat dagens OS-grenar. Undrar du vem som vann igår eller resultat för dagens OS-tävlingar? Vill du veta vad det blev för resultat dagens grenar i sommar OS så hittar du samtliga OS 2021 resultat här. Följ & Spela live på OS 2021 =>

OS resultat – samtliga resultat OS 2021 – OS 2021 resultat alla grenar

Alla resultat OS 2021. Missade du något event under dagen eller gårdagen och vill få reda på vilken deltagare eller vilket land som tog hem guldmedaljen i en specifik gren? Nedan finner du samtliga resultat och vinnare OS 2021 vilket gör att du inte missar något från OS i Tokyo 2021 och vilka som är vinnare OS 2021.

OS 2021 resultat - alla guldmedaljörer OS 2021 i Tokyo

Guldmedaljörer OS 2021 i Tokyo – OS 2021 resultat alla grenar

6 augusti

Greg Van Avermaet, Belgien (Linjelopp, herrar)
Virginia Thrasher, USA (Luftgevär 10 m, damer)
Hong Xuan Vinh, Kina (Luftpistol 10m, herrar)
Paula Pareta, Argentina (Judo 48kg, damer)
Beslan Mudranov, Ryssland (Judo 60kg, herrar)
Sydkorea (Bågskytte, herrar)
Emese Szász, Ungern (Individuell värja, damer)
Soptia Tanasan, Thailand (Tyngdlyftning 48kg, damer)
Kosuke Hagino, Japan (Simning, 400m individuell medley, herrar)
Mack Horton, Australien (Simning, 400m fritt, herrar)
Katinka Hosszú, Ungern (Simning, 400m individuell medley, damer)
Australien (Simning, stafett 4x100m fritt, damer)

7 augusti

Zhang Mengxue, Kina (Luftpistol 10m, damer)
Anna van der Breggen, Nederländerna (Landsvägscykling, damer)
Catherine Skinner, Australien (Skytte, Trap, damer)
Hsu Shu-ching, Taipei (Tyngdlyftning 53kg, damer)
Kina (3 m svikt, synkro, damer)
Sydkorea (Bågskytte, lag, damer)
Malinda Kelmendi, Kosovo (Judo 52kg, damer)
Fabio Basile, Italien (Judo 66kg, herrar)
Daniele Garozzo, Italien (Individuell florett, herrar)
Long Qingquan, Kina (Tyngdlyft 56kg, herrar)
Sarah Sjöström, Sverige (100m fjäril, damer) – Världsrekord
Adam Peaty, Storbritannien (100m bröst, herrar)
Katie Ledecky, USA (400m fritt, damer)
USA (Simning stafett 4x100m fritt, herrar)

OS 2020 resultat alla grenar/tävlingar - OS 2021 resultat idag/igår!

8 augusti

Nicole Camriani, Italien (Luftgevär 10m, herrar)
Josip Glasnovic, Kroatien (Skytte, Trapp, herrar)
Sukanya Srisurat, Thailand (Tyngdlyftning, 58kg, damer)
Kina (Simhopp, 10 m plattform, synkro, herrar)
Japan (Artistisk gymnastik, Lagmångkap, herrar)
Rafaela Silva, Brasilien (Judo, 57kg, damer)
Shohei Ono, Japan (Judo, 73kg, herrar)
Dana Egorian, Ryssland (Individuell sabel, damer)
Australien (Sjumannarugby, damer)
Óscar Figueroa, Colombia (Tyngdlyftning, 62kg, herrar)
Sun Yang, Kina (Simning, 200m fritt, herrar)
Katinka Hosszú, Ungern (Simning, 100 m rygg, damer)
Ryan Murphy, USA (100 m rygg, herrar)
Lilly King, USA (100 m bröst, damer)

9 augusti

Frankrike (Ridsport Fälttävlan, lag)
Michael Jung, Tyskland (Ridsport Fälttävlan, individuellt)
Denis Gargaud Chanut (Kanotslalom, C-1, herrar)
Deng Wei, Kina (Tyngdlyftning, 63kg, damer)
Anna Korakaki, Grekland (Skytte, Pistol 25 m, damer)
Kina (Simhoppning, 10 m plattform, synkro, damer)
USA (Artistisk gymnastik, Lagmångkamp, damer)
Tina Trstenjk, Slovenien (Judo, 63kg, damer)
Khasan Khalmurzaev, Ryssland (Judo, 81kg, herrar)
Park Sang-young, Sydkorea (Fäktning, individuell värja, herrar)
Shi Zhiyong, Kina (Tyngdlyftning, 69kg, herrar)
Katie Ledecky, USA (Simning, 200 m fritt, damer)
Michael Phelps, USA (Simning, 200 m fjäril, herrar)
Katinka Hosszú, Ungern (Simning, 200m individuell medley, damer)
USA (Simning, Stafett 4×200 m fritt, herrar)

10 augusti

Kristin Armstrong, USA (Landsvägscykling, Tempo, damer)
Fabien Cancellara, Schweiz (Landsvägscykling, Tempo, herrar)
Jin Jong-oh, Sydkorea (Skytte, Fripistol 50 m, herrar)
Joseph Clarke, Storbritannien (Kanotslalom, K-1, herrar)
Fehaid Aldeehani (Skytte, dubbeltrav, herrar)
Xiang Yanmel, Kina (Tyngdlyftning, 69kg, damer)
Storbritannien (3 m svikt, synkro, herrar)
Kōhei Uchimura, Japan (Artistisk gymnastik, individuell mångkamp, herrar)
Haruka Tachimoto, Japan (Judo, 70kg, damer)
Mashu Baker, Japan (Judo, 90kg, herrar)
Nijat Rahimov, Kazakstan (Tyngdlyftning, 77kg, herrar)
Inna Deriglazova, Ryssland (Fäktning, Individuell florett, damer)
Áron Szilágyi, Ungern (Fäktning, Individuell sabel, herrar)
Ding Ning, Kina (Bordtennis, singel, damer)
Dmitriy Balandin, Kazakstan (Simning, 200 m bröst, herrar)
Mireia Belmonte, Spanien (Simning, 200 m fjäril, damer)
Kyle Chalmers, Australien (Simning, 100 m fritt, herrar)
USA (Simning, Stafett 4x200m fritt, damer)

Resultat Sommar OS 2021 från alla grenar/tävlingar idag/igår!

11 augusti

Tyskland (Rodd, Scullerfyra, herrar)
Tyskland (Rodd, Scullerfyra, damer)
Nya Zeeland (Rodd, Tvåa utan styrman, herrar)
Polen (Rodd, Dubbelsculler, damer)
Kroatien (Rodd, Dubbelsculler, herrar)
Schweiz (Rodd, Fyra utan styrman lättvikt, herrar)
Barbara Engelder, Tyskland (Skytte, Frigevär tre positioner 50 m, damer)
Slovakien (Kanotslalom, C-2, herrar)
Maialen Chourraut, Spanien (Kanotslalom, K-1, damer)
Simone Biles, USA (Artistisk gymnastik, Individuell mångkamp, damer)
Chang Hye-jin, Sydkorea (Bågskytte, Individuellt, damer)
Kayla Harrison, USA (Judo, 78 kg, damer)
Rumänien (Fäktning, Lagvärja, damer)
Lukáš Krpálek, Tjeckien (Judo, 100 kg, herrar)
Storbritanien (Bancykling, Lagsprint, herrar)
Fiji (Sjumannarugby, herrar)
Ma Long, Kina (Bordtennis, singel, herrar)
Rie Kaneto, Japan (Simning, 200 m bröst, damer)
Ryan Murphy, USA (Simning, 200 m rygg, herrar)
Michael Phelps, USA (Simning, 200 m individuella medley, herrar)
Simone Manuel, USA (Simning, 100 m fritt, damer)

12 augusti

Nederländerna (Rodd, Dubbelsculler lättvikt, damer)
Frankrike (Rodd, Dubbelsculler lättvikt, herrar)
Henri Junghaenel, Tyskland (Skytte, Frigevär liggande 50 m, herrar)
Storbritannien (Rodd, Tvåa utan styrman, damer)
Almax Ayana, Etiopien (Friidrott, 10 000 m, damer)
Storbritannien (Rodd, Fyra utan styrman, herrar)
Wang Zhen, Kina (Friidrott, 20 km gång, herrar)
Spanien (Tennis, Dubbel, herrar)
Diana Bacosi, Italien (Skytte, Skeet, damer)
Rim Jong-Sim, Nordkorea (Tyngdlyftning 75 kg, damer)
Rosannagh MacLennan, Kanada (Trampolin, individuellt, damer)
Ku Bon-chan, Sydkorea (Bågskytte, individuellt, herrar)
Émilie Andéol, Frankrike (Judo, +78 kg, damer)
Ryssland (Fäktning, Lagflorett, herrar)
Teddy Riner, Frankrike (Judo, +100 kg, herrar)
Kina (Bancykling, Lagsprint, damer)
Ryssland (Fäktning, Lagflorett, herrar)
Storbritannien (Bancykling, Lagförföljelse, herrar)
Kianoush Rostami, Iran (Tyngdlyftning, 85 kg, herrar)
Michelle Carter, USA (Friidrott, Kula, damer)
Madeline Dirado, USA (Simning, 200 m rygg, damer)
Joseph Schooling, Singapore (Simning, 100 m fjäril, herrar)
Katie Ledecky, USA (Simning, 800 m fritt, damer)
Anthony Ervin, USA (Simning, 50 m fritt, herrar)

13 augusti

Mahé Drysdale, Nya Zeeland (Rodd, Singelsculler, herrar)
Kim Crow, Storbritannien (Rodd, Singelsculler, damer)
Christoph Harting, Tyskland (Friidrott, Diskus, herrar)
USA (Rodd, Åtta med styrman, damer)
Storbritannien (Rodd, Åtta med styrman, herrar)
Monica Puig, Puerto Rico (Tennis, Singel, damer)
Christian Reitz, Tyskland (Skytte, Snabbpistol 25 m, herrar)
Ryssland (Tennis, Dubbel, damer)
Gabriele Rossetti, Italien (Skytte, Skeet, herrar)
Uladzislau Hancharou, Vitryssland (Trampolin, individuellt, herrar)
Ryssland (Fäktning, Lagsabel, damer)
Storbritannien (Bancykling, Lagförföljelse, damer)
Elis Ligtlee, Nederländerna (Bancykling, Keirin, damer)
Sohrab Moradi, Iran (Tyngdlyftning, 94 kg, herrar)
Jeff Henderson, USA (Friidrott, Längdhopp, herrar)
Mo Farah, Storbritannien (Friidrott, 10 000 m, herrar)
Pernille Blume, Danmark (Simning, 50 m fritt, damer)
Gregorio Paltrinieri, Italien (Simning, 1500 m fritt, herrar)
Elaine Thompson, Jamaica (Friidrott, 100 m, damer)
USA (Simning, Stafett 4×100 m medley, damer)
USA (Simning, Stafett 4×100 m medley, herrar)

14 augusti

Justin Rose, Storbritannien (Golf, herrar)
Jemima Jelagat Symgong, Kenya (Friidrott, Maraton, damer)
USA (Tennis, Dubbel, mixed)
Ryssland (Tennis, Dubbel, damer)
Niccoló Campriani, Italien (Skytte, Frigevär tre positioner 50 m, herrar)
Dorian van Rijsselberghe, Nederländerna (Segling, RS:X, herrar)
Simone Biles, USA (Artistisk gymnastik, Hopp, damer)
Andy Murray, Storbritannien (Tennis, Singer, herrar)
Max Whitlock, Storbritannien (Artistisk gymnastik, Fristående, herrar)
Charline Picon, Frankrike (Segling, RS:X, damer)
Hasanboy Dusmatov, Uzbekistan (Boxning, Lätt flugvikt, 49 kg, herrar)
Max Whitlock, Storbritannien (Artistisk gymnastik, Bygelhäst, herrar)
Shi Tingmao, Kina (Simhopp, 3 m svikt, damer)
Alija Mustafina, Ryssland (Artistisk gymnastik, Barr, damer)
Frankrike (Fäktning, Lagvärja, herrar)
Jason Kenny, Storbritannien (Bancykling, Spring, herrar)
Ismael Borrero Molina, Kuba (Brottning, Grekisk-romersk stil, 59 kg, herrar)
Roman Vlasov, Ryssland (Brottning, Grekisk-romersk stil, 75 kg, herrar)
Meng Suping, Kina (Tyngdlyftning, +75 kg, damer)
Caterine Ibargüen, Colombia (Friidrott, Tresteg, damer)
Wayde van Niekerk, Sydafrika (Friidrott, 400 m, herrar)
Usain Bolt, Jamaica (Friidrott, 100 m, herrar)

Schema och TV-tider OS 2021 – OS 2021 resultat alla grenar

Ovan finner ni deltagare som vunnit guldmedaljer och det hela är uppdelat efter vilka dagar som de vann respektive gren. Är du intresserad av kommande grenar och tv-tider har vi på Silly Season Sverige samlat allting på samma plats vilket gör att du inte längre behöver leta efter info om OS i Tokyo 2021. Nedan finner du matnyttiga länkar till OS 2021 för att du inte ska missa något som pågår i den brasilianska storstaden.

OS final fotboll 2021

Finalen av fotbollsturneringen i OS 2021 spelas lördagen den 7 augusti klockan 13:30. Det är oklart vilka som är de lag i finalen men det kommer med all säkerhet att bli en intressant tillställning. Bronsmatchen spelas samma dag men startar redan klockan 18:00.

Datum Tid OS-final Resultat Liveodds
2021-08-07 13:30 TBA – TBA  – Unibet

Läs mer om Sommarspelen – OS 2021 resultat alla grenar

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply