Home Fotboll Napoli intresserade av Rasmus Højlund i sommar

Napoli intresserade av Rasmus Højlund i sommar

568
0
Napoli intresserade av Rasmus Højlund i sommar
FOTO: BILDBYRÅN

Napoli planerar att hämta in offensiv förstärkning inför nästa säsong. Enligt uppgifter vill italienarna värva in Rasmus Højlund.

Napoli har under det senaste året fokuserat en del på Manchester United för att hämta in offensiv förstärkning. Tidigare har Marcus Rashford varit på tapeten innan flytten till Aston Villa men nu sägs Serie A-klubben på nytt vända sig till Old Trafford. Nu ska nämligen Rasmus Højlunds namn ligga på italienarnas bord och det finns planer på att försöka få till en affär, enligt brittisk press.

Enligt talkSPORT ska Napoli vara intresserade att värva in dansken inför sommarens transferfönster samtidigt som han ska vara ett av flera alternativ. Napoli har hämtat in flera spelare från Premier League på senare tid och nu kan ytterligare en spelare lämna de brittiska öarna för klubben.

Det finns dock flera faktorer som kan sätta käppar i hjulen för en affär. Enligt sajten ska Napoli nämligen vara beredda att erbjuda endast en bråkdel av vad United betalade när man värva in dansken från Atalanta sommaren 2023. Klubben betalade då 72 miljoner pund, cirka en miljard kronor. Exakt hur mycket Napoli ska vara beredda att betala är oklart. Samtidigt behöver Serie A-klubben även matcha spelarens lön i Manchester United på 85 000 pund i veckan.

Vidare skriver talkSPORT att en affär kan bli möjlig om Victor Osimhen inkluderas i en affär. Nigerianen tillhör fortfarande Napoli men då han inte ser ut att finnas med i klubbens framtidsplaner letar han efter en permanent flytt. Detta efter att låneavtalet med Galatasaray går ut till sommaren. Ett upplägg som dock inte känns speciellt troligt i nuläget.

Sedan ankomsten till Manchester United har Rasmus Højlund stått för 23 mål och 3 assist på 75 matcher. Hans kontrakt med klubben sträcker sig till sommaren 2028.

Manchester United har några av Premier Leagues rikaste ägare men fortsätter att dra ner på utgifterna samtidigt som man jobbar för att renovera spelartruppen för Ruben Amorim till nästa säsong. Förutom Højlund har även spelare som Casemiro och Joshua Zirkzee kopplats ihop med en flytt.