Home Fotboll Kvalmästaren Lagerbäck inledde med vinst

Kvalmästaren Lagerbäck inledde med vinst

33
0

Den svenske tränaren Lars Lagerbäck har ett tufft uppdrag framför sig, då han siktar på att ta lilla Island till sitt första mästerskap någonsin. Men det har börjat bra för Islands förbundskapten, när man idag tog en fin skalp hemma i Reykjavik mot gästande Norge.

Den tidigare Djurgårdsspelaren Kari Arnason gav hemmalaget ledningen på Island efter 21 minuters spel, vilket väckte förhoppningarna om en premiärvinst. Det var samtidigt inte mycket som stämde för betydligt högre rankade Norge, som fick gå till halvtidsvilan med ett underläge.

Och det blev inte direkt bättre i den andra halvleken heller. Kvalexperten, som man får kalla Lars Lagerbäck för, lyckades med bedriften att coacha sitt Island till en fin skalp i VM-kvalspremiären. Med endast tio minuter kvar av mötet punkterade den tidigare Helsingborgsanfallaren Alfred Finnbogason matchen, med sitt 2-0-mål.