Klart: Guidetti stannar i Manchester

Efter ett succélån i Feyenoord säsongen 2011-2012 drog John Guidetti på sig en skada som hållit honom borta från fotbollen en längre stund. Men för c:a en vecka sedan var han tillbaka och spelade match för Citys reservlag, och gjorde dessutom mål i denna.

Sedan dess har det ryktats om att John Guidetti kanske skulle lånas ut, eller om Manchster city skulle behålla honom för full rehabilitering och senare slussa in honom i A-laget.

 Och det verkar som Mancini valt att gå på det senare nämnda, detta enligt uppgifter från England

–  Det är 100 procent säkert. Det finns inga indikationer från Roberto Mancini om att det kommer att hända. City kommer inte att släppa honom, säger källan till fotbolldirekt.se

-Det är ingen här som uppfattat att City förhandlar med någon klubb om utlåning. Och det är inte bara jag som ser det så – alla är inställda på att John Guidetti blir kvar i klubben, fortsätter källan.

Alltså ser det ut som att Guidetti blir fjärde anfallare i City bakom Sergio Agüero, Carlos Tevez och Edin Dzeko. Möjligheten dyker upp i och med att Mario Balotelli i veckan lämnade för att fortsätta sin karriär i Milano och Milan.

 

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply