Home Premier League Liverpool Mittbacken nobbar kontrakt – öppnar för flytt

Mittbacken nobbar kontrakt – öppnar för flytt

242
0

Napoli och Wolfsburg ryktas vara intresserade

Martin Skrtel har bara ett år kvar på sitt kontrakt med Liverpool. Nu avslöjar han att den engelska klubben har erbjudit honom ett nytt kontrakt – som han nobbat. Samtidigt öppnar han för en flytt. – Vi får se vad som händer, säger Skrtel enligt The Guardian till Akualne.

Martin Skrtel kom till Liverpool redan 2007 och har i den engelska storklubben blivit lite av en favorit hos fansen med sin hårda och resoluta spelstil. Slovakens kontrakt med klubben går dock ut redan nästa sommar och bland andra Napoli och Wolfsburg har rapporterats vara intresserade av mittbacken. Varav Napolis intresse har uppgetts finnas i flera år.

Rodgers vill behålla honom

Brendan Rodgers och hans stab ska dock helst vilja behålla 30-åringen över ytterligare ett par år, och Skrtel har själv bekräftat att Rodgers har lagt fram ett kontraktsförslag för att få honom att stanna på Anfield. Ett kontraktsförslag som nu nobbas hårt av Skrtel. – Kontraktet de erbjöd mig var helt oacceptabelt, så jag skrev inte på det, säger han enligt The Guardian till den slovakiska tidningen Akualne.

”Får se vad som händer”

– Jag tycker att ett sådant här kontrakt ska erbjudas till spelare som är mycket äldre än mig, eller spelare som har skadeproblem. Efter sitt öppna ställningstagande mot erbjudandet från Liverpool öppnade också slovaken för en flytt bort från Merseyside. – Jag har ett år kvar på kontraktet och det har spekulerats om intresse från andra klubbar. Vi får se vad som händer.