Home Bundesliga Borussia Dortmund Blaszczykowski kan återvända till Dortmund

Blaszczykowski kan återvända till Dortmund

88
0

”Kuba” kan återvända efter utlåningen till Fiorentina

Jakub Blaszczykowski, även kallad ”Kuba”, är just nu utlånad från Borussia Dortmund till Fiorentina. Men i juni 2016 kan han återvända till Bundesliga-klubben.

Den 31 augusti, på transferfönstrets sista dag, lånades han ut från tyska Borussia Dortmund till italienska Fiorentina. Den polske landslagsmannen Jakub Blaszczykowski, vars smeknamn är ”Kuba”, har ett låneavtal med Serie A-klubben som sträcker sig till den 30 juni 2016. Därefter finns det en möjlighet för 29-åringen att återvända till Bundesliga.

Mål i första matchen från start

Högeryttern kostade €1 miljon (9,3 miljoner kronor) när han lånades ut till Fiorentina och gjorde ett omedelbart intryck på Stadio Franchi, klubbens hemmaarena, med ett mål i den första ligamatchen från start mot Bologna. Framtiden är fortfarande osäker för polacken; det berättade hans agent Wolfgang Voege i radio nyligen.

”Beror på vad klubbarna vill”

– Framtiden beror på vad de två klubbarna vill också, förtäljde Voege för den italienska radiostationen Radio Blu. Fram till detta ögonblick har vi inte pratat med någon, eftersom ”Kuba” bara varit i Florens i sex veckor.

– Han har funnit sig till rätta, gillar staden och tränaren, men allt kan hända. Han kan till och med återvända till Borussia Dortmund. ”Kuba” kommer definitivt stanna i Fiorentina till juni 2016, sedan får vi se.

253 matcher för Dortmund

Blaszczykowski har representerat det polska A-landslaget vid 73 tillfällen efter sin debut i mars 2006 (vid en ålder på 20 år och tre månader). Han inledde sin proffskarriär 2005 i inhemska Wisla Krakow där det blev 62 matcher innan flytten till Dortmund i juli 2007. ”Kuba” har spelat sammanlagt 253 matcher för de svartgula och noterats för 32 mål samt 52 målgivande passningar.