I natt blev det klart att Danilo kommer att säljas från FC Porto till Real Madrid för cirka 31.5 miljoner euro i sommar. Men den frejdige högerbacken är inte den förste den portugisiska klubben säljer dem senaste åren. Faktum är att FC Porto är en av de främsta leverantörerna av klasspelare till de absolut största ligorna i Europa.
Strategin är enkel: Man köper in unga talanger, ofta från Sydamerika, och säljer dem sedan dyrt när de har utvecklats tillräckligt. Och man är verkligen inte dåliga på att förhandla. De senaste elva åren har man nämligen lyckats sälja spelare till europeiska toppklubbar för hela 601 miljoner euro.
Radamel Falco och James Rodriguez
Bland de dyraste som hittills har sålts från den portugisiska klubben hittar man bland andra Radamel Falcao, till Atletico Madrid, och James Rodriguez, till AS Monaco, som såldes för 45 miljoner euro var. Även Hulk, som såldes till ryska toppklubben Zenit Sankt Petersburg, har sålts för över 40 miljoner euro.
10 dyraste spelarna Porto har sålt de senaste elva åren
2011 | Radamel Falcao | 45 miljoner euro | Atletico Madrid |
2014 | James Rodriguez | 45 miljoner euro | AS Monaco |
2012 | Hulk | 40 miljoner euro | Zenit St. Petersburg |
2007 | Anderson | 32 miljoner euro | Manchester United |
2015 | Danilo | 31.5 miljoner euro | Real Madrid |
2014 | Eliaquim Mangala | 30.5 miljoner euro | Manchester City |
2007 | Pepe | 30 miljoner euro | Real Madrid |
2004 | Ricardo Carvalho | 30 miljoner euro | Chelsea |
2012 | Joao Moutinho | 25 miljoner euro | AS Monaco |
2008 | Ricardo Quaresma | 25 miljoner euro | Inter |
2009 | Lisandro Lopes | 24 miljoner euro | Lyon |