El Clasico senaste möten & resultat

El Clasico senaste möten & resultat

Inför El Clasico: El Clasico senaste möten resultat

El Clasico senaste möten? Onsdagen den 27 februari 2019 spelas nästa El Clasico då de regerande ligamästarna FC Barcelona besöker Real Madrid på Santiago Bernabeu i Copa del Rey. Detta blir det fjärde av fyra möten denna säsong som du kan spela och se på hos Unibet och bet365. Har du intresse av att spela på matchen? Det finns många goda erbjudanden inför stormötet som du kan utnyttja!

De båda lagen består av två riktigt stjärnspäckade trupper där det alltid pågår en kamp, dels mellan lagen men även mellan individer, inte minst då Messi finns i Barca och Real Madrid har flera storstjärnor.

El Clasico senaste möten

Vem är bäst – Messi och Ronaldo?

El Clasico senaste möten? Till skillnad från de senaste nio åren blir det ingen match mellan Leo Messi och Cristiano Ronaldo. De båda superstjärnorna har öst in mål under sina karriärer och förra säsongen var det Cristiano Ronaldos år, som fick vinna Champions League. Messi fick vinna La Liga och Cupen men de kommer inte att spela mot varandra mer i ett El Clasico. Detta då Cristiano Ronaldo lämnat för Juventus.

1000 kr riskfritt spel500% bonus300% bonus200% bonus
BetssonleovegasMobilebetComeOn
HÄMTA BONUS!HÄMTA BONUS!HÄMTA BONUS!HÄMTA BONUS!

El Clasico – världens hetaste stormöte

Inom fotbollsvärlden finns det inget större möte mellan två fotbollslag än när FC Barcelona och Real Madrid möts och det är en match som har spelats många gånger de båda lagen emellan. Mötet handlar om så mycket mer än bara fotboll och en match, det handlar om storklubbsrivalitet, politik och rent hat som har fått gro genom åren. Många historier har smutsat ner mötena, allt från mutor och fördelar till fula tacklingar och skådespeleri, någonting som båda klubbar har nyttjat flitigt.

Hur många El Clasico har spelats?

Första El Clasico hölls 1902 och sedan dess har lagen möts väldigt många gånger, 270 dokumenterade matcher spelats varav 236 har varit tävlingsmatcher. Generellt sett har matcherna under de senaste åren varit väldigt jämna där var lag har vunnit sin match på hemmaplan. På 2000-talet har Barcelona haft två vinster som stuckit ut rejält, först 2-6 på Real Madrids hemmaplan Santiago Bernabéu och ett år senare 5-0 hemma på Camp Nou.

Vem har vunnit flest El Clasico – Real eller Barca?

El Clasico senaste möten? Totalt sett är det FC Barcelona som har vunnit fler matcher mellan de båda lagen. FC Barcelona har vunnit över Real Madrid totalt 111 gånger medan det spanska huvudstadslaget har lyckats slå sin värsta rival vid 99 tillfällen. 59 matcher har slutat oavgjort.

När det kommer till mötena i La Liga är det dock Real Madrid som leder statistiken mot ärkerivalen. Marängerna har vunnit 72 ligamatcher medan Barcelona har några matcher kvar upp till Reals statistik. De rödblåa har nämligen slagit Real Madrid vid 70 matcher i ligaspelet. Så här statistiken ut på totalen:

TävlingSpelade matcherReal Madrid-vinstOavgjordaBarcelona-vinstGjorda mål – Real MadridGjorda mål – Barcelona
La Liga177723471286287
Spanska cupen35128156567
Spanska Supercupen148243018
Ligacupen6042813
Champions League83321310
Total240955194402395

Senaste 18 El Clasico resultat – Barcelona vs Real Madrid statistik

För att ta en titt på hur det har sett ut de senaste gångerna som de båda La Liga-giganterna FC Barcelona och Real Madrid har mötts har vi tagit fram resultat från de 18 senaste matcherna, och här har Real Madrid ett litet försprång. Real Madrid har sju vinster på kontot medan Barcelona har vunnit sju av de. Fyra matcher har slutat oavgjort.

El Clasico resultat

Vem vann senaste El Clasico?

Vem vann senaste El Clasico? Den senaste El Clasico-matchen i Ligaspelet slutade oavgjort. Vem vann senaste El Clasico 2019? Nedan kan du se vilket av lagen som vunnit El Clasico i La Liga och Supercopa de España under säsongen 2017/2018 har Real Madrid vunnit.

Senaste Resultat El Clasico – Copa del Rey 2018/2019

Här är senaste El Clasico resultaten i La Liga 2018/2019:

Real Madrid – FC Barcelona 0 – 3

FC Barcelona – Real Madrid 1-1

Senaste Resultat El Clasico – La Liga 2018/2019

Här är senaste El Clasico resultaten i La Liga 2018/2019:

Real Madrid – FC Barcelona x – x

FC Barcelona – Real Madrid 5-1

Senaste Resultat El Clasico – La Liga 2017/2018

Här är senaste El Clasico resultaten i La Liga 2017/2018:

FC Barcelona – Real Madrid 2-2

Real Madrid – FC Barcelona 3-0

El Clasico resultat – Supercopa de España 2017/2018

I det senaste mötet i ligan lagen emellan på Santiago Bernabeu den 23 april slutade med vinst för Barca. Detta med hela 3-0.

Resultat El Clasico – Supercopa de España 2017/2018

Här är El Clasico resultaten i Spanska Supercupen 2017/2018:

FC Barcelona – Real Madrid 1-3

Real Madrid – FC Barcelona 3-0

Resultat El Clasico – La Liga 2016/2017

Här är El Clasico resultaten i La Liga 2016/2017:

Real Madrid – FC Barcelona 2-3

FC Barcelona – Real Madrid 1-1

El Clasico senaste möten & resultat

El Clasico resultat – La Liga 2015/2016

I det senaste mötet i ligan säsongen 2015/2016 lagen emellan vann Real Madrid med 1-2 på Camp Nou efter att man spelat ut ett FC Barcelona som inte spelade särskilt bra samtidigt som man hade flertalet spelare borta på grund av skada.

Resultat El Clasico La Liga 2015/2016

Här är El Clasico resultaten i La Liga 2015/2016:

FC Barcelona – Real Madrid 1-2

Real Madrid – FC Barcelona 0-4

La Liga 2014/2015

FC Barcelona – Real Madrid 2-1
Real Madrid – FC Barcelona 3-1

Copa del Rey 2013/2014

FC Barcelona – Real Madrid 1-2

La Liga 2013/2014

Real Madrid – FC Barcelona 3-4
FC Barcelona – Real Madrid 2-1

La Liga 2012/2013

Real Madrid – FC Barcelona 2-1

Copa del Rey 2012/2013

FC Barcelona – Real Madrid 1-3
Real Madrid – FC Barcelona 1-1

La Liga 2012/2013

FC Barcelona – Real Madrid 2-2

UEFA Super Cup 2012

Real Madrid – FC Barcelona 2-1

100% bonus500% bonus100% bonus100% bonus
BethardCherrycasino sportBetfairbetsafe
HÄMTA BONUS!HÄMTA BONUS!HÄMTA BONUS!HÄMTA BONUS!

El Clasico på TV – TV-tider och TV-kanaler

IMG äger rättigheterna till La Liga och kommer således att visa El Clasico på Strive Sport StreamIMG har köpt rättigheterna till La Liga och kommer således att visa söndagens El Clasico på sin streamingtjänst Strive stream.  Här kan du läsa mer om El Clasico på TV och se vilken kanal som kommer att visa FC Barcelona-Real Madrid och FC Barcelona – Real Madrid på TV. Här kan du läs mer om vart man El Clasico live stream gratis. Kolla in La Ligas hemsida.

Detta var alltså allt om El Clasico senaste möten.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply