Barcelona intresserade av Viktor Gyökeres

Barcelona intresserade av Victor Gyökeres

Klubbarna avlöser varandra i jakten på anfallsstjärnan Viktor Gyökeres. Nu sägs FC Barcelona ha gått in i jakten på svensken.

Efter att ha gjort stor succé den gångna säsongen i den portugisiska ligan har det blivit en lång lista med klubbar som är intresserade, däribland Arsenal, Atlético Madrid och Paris Saint-Germain.

Nu kommer uppgifter om att det finns ännu mer intresse från den iberiska halvön. Det är den Barcelonabaserade tidningen Diario SPORT som skriver att FC Barcelona gått in i dragkampen om spelarens signatur. Och att de följer spelaren på nära håll.

När det kommer till Viktor Gyökeres nuvarande klubb, Sporting Lissabon, sägs man ha satt en prislapp på 100 miljoner euro. Det återstår dock att se om någon klubb är beredda att betala den nämnda summan.

Den gångna säsongen stod Gyökeres för 43 mål i den grönvita tröjan, något som gett eko i fotbollseuropa.

Gyökeres har kontrakt med Sporting Lissabon till och med sommaren 2028.

SE ÄVEN: Uppgifter: Manchester City i kontakt om PSG-stjärnan

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply