Allsvenskan maratontabell 2018

Allsvenskan maratontabell 2017

Allsvenskans bästa lag någonsin, maratontabell fotboll Sverige

Allsvenskan maratontabell 2000-talet? Allsvenskan maratontabell 2018? Allsvenskan maratontabell sm guld? Allsvenskan maratontabell fotboll? Hur ser Allsvenskans maratontabell ut? Svensk fotboll står som en klass för sig och fansen är, även om de kanske inte är så många, både hängivna och lojala runt om i hela Sverige, från nordligaste nord till sydligaste syd.

Allsvenskan maratontabell 2018

Då och då kommer frågan upp om vilket lag som är Allsvenskans bästa lag någonsin genom fotbollshistorien. Här kan man dra till med en del vilda gissningar om vilka lag som toppar denna lista, men trots detta är det inte helt uppenbart, då lagen har presterat ojämnt genom åren och deras resultat har gått upp och ned. De flesta av topplagen har haft sina storhetstider, som har kommit och gått, men det är några lag som har monopol på topplatserna uppe i den svenska högstadivisionen under alla år.

Du kan enkelt se om dessa stämmer överens med de klubbar som har flest skyttekungar i sitt lag. Det finns även ett fåtal uppstickare som kan komma att utmana topplagen i denna tabell, men få har koll på vilka dessa egentligen är. Det har gått så många år sedan Allsvenskan drog igång och det kan vara svårt att hålla koll!

Svenska ligan maratontabell, historiens bästa lag i Allsvenskan

Har du någon gång gått och tänkt på vilka lag som har varit bäst totalt sätt och inte bara under den pågående säsongen i Allsvenskan? Vilka lag tror du ligger i toppen av den svenska ligans maratontabell? Vilket lag är Allsvenskans bästa lag någonsin sett till den svenska ligans maratontabell i fotboll?

Allsvenskan får varje år in nya toppvärvningar då klubbarna värvar friskt. Det kan röra sig om äldre och erfarna spelare såväl som de unga och lovande prospekten. De bidrar alla till sina klubbars framgångar, och utan spelarna hade klubbarna inte varit någonting. Det är spelarna, som med sina mål och assister, bidrar till att sätta sin klubb på kartan.

Allsvenska maratontabellen fotboll 1921-2018

Kan det vara Malmö FF, IFK Göteborg, AIK, IFK Norrköping eller IF Elfsborg som är det bästa laget i Allsvenskans historia? Snart kan du få reda på det. Silly Season Sverige har nu satt ihop en lista med de 10 främsta klubbarna i Allsvenskans historia – helt enkelt genom att ta en titt på den svenska maratontabellen i fotboll, sedan Allsvenskan grundades 1924.

Tidigare har vi gjort listor om bland annat vänsterbackarna med världens högsta marknadsprisfotbollsvärldens mest otroliga missar någonsin och de lag som säljer flest tröjor i ditt spanska favoritlag. Här är den stora allsvenska maratontabellen från 1924-2018!

Allsvenskan maratontabell 1924 – 2018

OBS! Malmö FF har korats till SM-guldmästare och toppar nu Allsvenskan vinnare genom tiderna. MFF kan räkna med 17 miljoner i prispengar för det Allsvenskan guldet 2017. Trots detta så har vi ännu inte uppdaterat tabellen med 2018. Detta kommer att göras så fort den allsvenska säsongen 2018 är helt klar!

PosKlubbPoäng
11Örebro SK491218435317466168118151622
12Hammarby IF491202407286509174019721504
13Östers IF33794295231268116610141116
14Kalmar FF30788289205294101810851072
15Landskrona BoIS3480026119434512071501977
16Degerfors IF2965823415626810221102858
17Åtvidabergs FF20512177118217713766649
18BK Häcken17474162127185689704613
19Sandvikens IF2147116581225775948576
20Trelleborgs FF17446131115200528702508
21IK Brage18408126109173493655487
22IK Sleipner1635213761154702738472
23Gefle IF16434116119199488710467
24GIF Sundsvall1743896129213475750417
25IFK Malmö132979063144428619333
26IFK Eskilstuna143178659172560850317
27Jönköpings Södra IF122808171128392568314
28Västra Frölunda IF102406465111266395257
29Mjällby AIF82205954107234333231
30IS Halmia112446148135351539231
31Gårda BK8176535271233324211
32IFK Sundsvall5130363757161236145
33IF Brommapojkarna5146303680134260126
34IK Sirius4104262652110185104
35Östersunds FK260251718927892
36Västerås SK49623175610121786
37Syrianska FC3902016548815376
38Falkenbergs FF39018145810018968
39Råå IF24416820668556
40Ljungskile SK2561111345410944
41Westermalms IF244107276912037
42Umeå FC1268612354530
43IFK Uddevalla244612265811430
44Hallstahammars SK244612265611430
45Stattena IF24484325815528
46Motala AIF1336720356825
47Redbergslids IK1225512356020
48Ludvika FfI1226214305620
49Athletic Eskilstuna1304818285520
50IK Oddevold1265417204319
51IFK Luleå1224612204418
52IF Saab1264616265318
53Reymersholms IK1224414275716
54Norrby IF1223613305215
55BK Derby1263617185315
56Assyriska FF1264220175214
57Brynäs IF1262816276314
58Enköpings SK1263518225914
59Högadals IS1223316245612
60Västerås IK1222515216611
61IFK Holmsund1223118247910
62Sandvikens AIK122211924727
63IK City122141732837
64Billingsfors IK122031928843
Topp 10: allsvenskan maratontabell 2018

Allsvenska maratontabellen fotboll 10-1

Nu har turen kommit till de tio lag som varit bäst sen Allsvenskan grundades 1924. Dessa tio lag är de som har varit bäst under de snart 100 år sedan Allsvenskan grundades, och som har presterat bäst under denna tid. Hur presterar dessa lag idag

10. GAIS – 1686 poäng

Vi inleder denna lista med Göteborgs-laget GAIS som vi finner på plats tio i Allsvenskans maratontabell. Nu för tiden spelar man i Superettan och har inte varit i Allsvenskan sedan 2012, då man åkte ur med dunder och brak och satte rekordet i flest antal spelade matcher utan vinst, och man hade enbart lyckats ta 12 poäng av 90 möjliga.

Klubben grundades 1894 och är en mycket anrik klubb inom den svenska fotbollen, och trots en del knackiga år har de en stor supporterskara.

9. Halmstads BK – 1747 poäng

Halmstads BK är den klubb vi kan välkomna till en niondeplats på denna lista. Halmstad har en mycket framgångsrik klubb men har åkt jojo mellan Allsvenskan och Superettan under de senaste åren, och lyckades 2016 att kvalificera sig tillbaka upp till Allsvenskan efter ett år i Superettan.

8. Örgryte IS – 1782 poäng

På åttonde plats hittar vi Örgryte IS, som är Sveriges äldsta fotbollsklubb och grundades år 1887. Man var en pionjär inom den svenska fotbollen som hjälpte till att driva den framåt, men under de senaste åren har man halkat nedåt i ligasystemet, bland annat då man har gått i konkurs och förlorat viktiga spelare. Nu är man dock tillbaka i Superettan och satsar framåt.

7. Djurgårdens IF – 2241poäng

På sjunde plats hittar vi Djurgårdens IF. Klubben är en av flera populära Stockholms-klubbar och har varit runt i svängarna sedan 1899. De har spelat i Allsvenskan sedan 2000-talets början och lyckades ta tre titlar under denna tid, men på senare år har man börjat placera sig i mittenskiktet av tabellen och har inte lyckats vinna ett Stockholms-derby sedan 2011.

6. Helsingborgs IF – 2469 poäng

Något förvånande för vissa kanske, men vi finner Helsingborgs IF som ligger på sjätte plats i Allsvenskans maratontabell med 2469 poäng. Klubben har varit väldigt framgångsrika i Allsvenskan, och vann sin senaste SM-titel 2011, då de också lyckades med att ta hem den inhemska trippeln, då de även vann Svenska Cupen och Svenska Supercupen. Dessvärre halkade de förra året ur Allsvenskan efter en dyster säsong och förlorade kvalet mot Halmstad BK, och spelar numera i Superettan. 1907 grundades klubben.

5. IF Elfsborg – 2630 poäng

Vi har nu kommit till topp fem och här hittar vi IF Elfsborg på en stark femteplacering. Borås-laget har haft sina framgångar i den högsta svenska serien, främst under 30-talet fram till 50-talet, men 2012 lyckades man ro hem en SM-titel senast. Klubben grundades 1904 och spelar i Allsvenskan, och har även haft sina sejourer ute i Europa.

4. IFK Norrköping – 2843 poäng

IFK Norrköping hittar vi på fjärde plats i Allsvenskans maratontabell. Det är en av Sveriges äldsta och mest anrika klubbar som grundades 1897 och med 20 nationella titlar till namnet. Efter en lång tid harvandes i Superettan lyckades de 2011 återkomma till toppdivisionen och 2015 vann de sitt 13:e SM-guld, men det första på 26 år.

Topp 10: allsvenskan maratontabell 2017

3. AIK – 3290 poäng

AIK är en annan Stockholmsklubb som grundades 1896 och sedan dess har varit en del av den svenska fotbollen. De har ett av Sveriges största supporterföljen och har vunnit Allsvenskans publikliga hela 36 gånger, vilket ingen annan klubb har ens lyckats komma i närheten av. De har även haft stora internationella framgångar och lyckats ta sig till gruppspelet i Champions League som en av få klubbar. AIK är den klubb i Allsvenskan som har gjort allra flest säsonger i den svenska högstadivisionen.

AIK har lyckats kamma hem elva SM-guld och åtta Svenska Cupen-vinster, och är det lag som presterar bäst av alla Stockholms-lag, vilket gör att de anses vara bäst i Stockholm.

2. IFK Göteborg – 3399 poäng

På en andraplats finner vi Göteborgslaget IFK Göteborg. Klubben grundades 1904 och är en av de mest populära fotbollsklubbarna runt om i Sverige, med ett enormt stort följe av supportrar över hela Sverige. IFK har blivit svenska mästare hela 18 gånger, och hade sin storhetstid under 1980-talet och var stora hemma i Sverige såväl som ute i Europa. Senast man vann en SM-titel var dock 2007, även om man lyckats knipa några titlar i Svenska Cupen sedan dess, men de senaste åren har de inte lyckats som önskat.

IFK Göteborg är det lag i Allsvenskan som har gjort flest mål genom historien.

1. Malmö FF – 3454 poäng

Det är nog ingen större överraskning att se Malmö FF som nummer ett på vår topplista över Allsvenskans maratontabell. De försvarande allsvenska mästarna kammade förra året hem sin 19:onde mästartitel och sedan grundandet 1910 har man lyckats plocka på sig ett antal titlar, samt vuxit till att bli en oerhört populär och älskad klubb runt om i landet. De är även utan tvekan den rikaste klubben i Allsvenskan med hästlängder, vilket inte har skadat dem direkt.

Malmö FF är alltså ledare av Allsvenskans maratontabell och det lag i Sverige som har gjort bäst ifrån sig under alla sammanlagda säsonger i Allsvenskan.

Allsvenskan maratontabell 2000-talet

För den som är intresserad av den allsvenska maratontabellen under 2000-talet så har vi knåpat ihop en förenklad tabell nedan. Dock ska sägas att den inte blivit uppdaterad på ett par år så ta den inte på blodigt allvar. Siffran inom parentes anger positionen i maratontabellen ovan som gäller allsvenskan sedan starten 1921.

  1. Malmö FF                     680      (1)
  2. IFK Göteborg                679      (2)
  3. IF Elfsborg                    677      (5)
  4. Helsingborgs IF             673      (6)
  5. AIK                              642      (3)
  6. Djurgårdens IF              592      (7)
  7. Kalmar FF                    522      (15)
  8. Halmstad BK                499      (9)
  9. Örebro SK                    441      (11)
  10. Hammarby IF                389      (12)
  11. BK Häcken                   384      (21)
  12. Gefle IF                        335      (23)
  13. IFK Norrköping              272      (4)
  14. Örgryte IS                     269      (8)
  15. GAIS                            244      (10)
  16. Trelleborgs FF               228      (19)
  17. GIF Sundsvall               220      (25)
  18. Mjällby AIF                   182      (29)
  19. Åtvidabergs FF              149      (17)
  20. IF Brommapojkarna       126      (33)
  21. Landskrona BOIS          122      (14)
  22. Syrianska FC                  76     (36)
  23. Östers IF                        64     (13)
  24. Falkenbergs FF               33     (40)
  25. Ljungskile SK                  24     (38)
  26. Västra Frölunda IF           15     (27)
  27. Assyriska FF                   14     (54)
  28. Enköping SK                   14     (56)

LÄS MER OM ALLSVENSK FOTBOLL

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply