Champions League semifinaler 2018 – lottning + spelschema & spelordning CL 2018!

Champions League semifinaler - lottning + spelschema & spelordning CL!

Champions League semifinaler 2017/2018 spelschema

Lottning Champions League semifinaler 2017/2018 – lottning, spelschema & spelordning CL semifinaler 2017/2018? Champions League-semifinaler har precis avslutats. Runt lunchtid, idag fredag den 13 april 2017/2018, lottas semifinalerna i Champions League 2017/2018. Som vanligt när semifinalerna ska lottas så kan vi garanterat räkna med att det blir två heta dubbelmöten i Uefa Champions Leagues slutspel.

Informationen nedan kommer från säsongen 2016/2017. Artikeln uppdateras så fort ny info finns.

Under tisdags- och onsdagskvällen den 10-11 april spelades de sista returmötena i Champions Leagues kvartsfinaler 2017/2018. De mest sevärda kvartsfinalmatcherna var Barcelona – Juventus, Real Madrid – Bayern Munchen och Leicester – Atletico Madrid. Barcelona lyckades inte göra om bravaden utan fick se utslagna. I övrigt slutade matcherna enligt förväntningarna där de spanska La Liga lagen dominerade och tog sig åter vidare till semifinal. Se Champions League live här =>

LIVEODDS
LIVEODDSLIVE STREAM HD
+ 1000 kr i bonus+ 1000 kr i bonus399 kr/mån
Live stream gratis hos UnibetLive stream gratis hos bet365Champions League semifinaler stream - Viaplay live streaming
HÄMTA BONUS!HÄMTA BONUS!BESTÄLL HÄR!

Inför Champions League semifinaler 2017/2018

Informationen nedan kommer från säsongen 2016/2017. Artikeln uppdateras så fort ny info finns.

I onsdags avslutades de sista sista returmötena i Champions League kvartsfinaler. Då spelade Barcelona vs Juventus och AS Monaco vs Borussia Dortmund. I de inledande matcherna mellan Barcelona vs Juventus och AS Monaco vs Borussia Dortmund så räknade de flesta med att topplagen med Lionel Messi och Pierre-Emerick Aubameyang  i spetsen skulle få en promenadseger.

Riktigt så blev det inte, utan våra stjärnorna fick kämpa in i det sista för att överleva detta Champions League slutspel. Det slutade inte bra för något av lagen. Juventus lyckades vinna mot Messis Barca genom att vinna första matchen med 3-0 och sedan lugnt spela 0-0 i returmatchen. Aubameyang  och Dortmund lyckades heller inget vidare för att säkrade semifinalen utan fick se sig utspelade av Monaco.

I tisdags spelade Leicester City vs Atlético Madrid och Real Madrid vs Bayern Münchenfyra lag som kämpade om de två första semifinalplatserna. Tack vare ett sent segermål av Saul vann Atlétcio bortamötet mot Leicester och kunde ta sig vidare, medans Leicesters saga nu är över. I matchen mellan Real Madrid och Bayern München blev det väldigt kontroversiellt, och domaren fick stå i centrum, men tillslut kunde Real ta sig vidare i tävlingen tack vare Ronaldos sena segermål.

Tillslut står det klart att Juventus möter Real Madrid i Champions League-finalen 2017/2018.

Så här ser oddsen ut den 20 april 2017/2018 inför semifinalerna hos fyra av de största bettingbolagen i Sverige:

Vilka vinner Champions League 2017/2018? 
 UnibetBet365ExpektLeoVegas
Barcelona6,006,006,006,00
Real Madrid6,006,006,006,00
Bayern München6,006,506,006,00
Juventus10,0010,0010,0010,00
Manchester City15,0013,0013,0013,00
Chelsea12,0013,0015,0012,00
Manchester United16,0017,0015,0016,00
Paris St Germain12,0017,0017,0012,00
Atlético Madrid18,0015,0015,0018,00
Borussia Dortmund36,0023,0025,0036,00

Lag klara för Champions League semifinaler 2017/2018

Vilka lag är klara för semifinalerna i Champions League slutspel 2017/2018? Inför lottningen av semifinalerna finns det inga regler eller restriktioner, alla lag kan lottas mot varandra, även om de mötts tidigare eller kommer från samma land.  Vilka gick vidare i Champions League 2017/2018? De lag som har kvalificerat sig vidare till semifinal denna säsong och gör upp om en plats till finalen är Atlético Madrid, AS Monaco, Juventus och Real Madrid.

Tid & kanaler som visar lottningen av semifinalerna i Champions League 2017/2018

När sker lottningen av semifinalerna i Champions League 2017/2018? Lottning av semifinalerna Champions League? Semifinalerna i Champions League avslutades tidigare i veckan och i slutet av denna vecka så kommer det många gått och att väntat på, nämligen lottningen semifinalerna så att vi får veta som som möter vem.

Här kan du läsa mer om när lottningen av Champions League semifinaler sker och på vilken kanal lottningen sänds? Semifinalerna i Champions League lottas under fredagen den 21 april 2017/2018. Lottningen av UEFA Champions League semifinaler sker endast om två dagar i Schweiziska Nyon.

Redan nu vet vi att det inte blir en repris av 2015 års eller 2013 års semifinal mellan FC Barcelona och FC Bayern München då båda lagen är ute. Däremot kan det bli en repris av 2015 års semifinal mellan Juventus och Real Madrid. Eller en repris av de senaste årens Champions League finaler då både både Aletico Madrid och Real Madrid är kvar i slutspelet. Om några dagar så vet vi hur det blir så håll ut.

Vilken TV kanal visar lottningen av semifinalerna i Champions League?

När det kommer till TV-kanaler så kommer lottningen av semifinalerna att visas på Viaplay, Viasat Fotboll, Dplay.se och  Eurosport 1. Lottningen streamas även live på UEFA.com från kl. 11.30 under fredagen den 21 april 2017/2018.

Utfall av Champions League semifinal lottning 2017/2018

Så här blev utfallet av lottningen av Champion Leagues semifinaler 2017/2018:

  1. Champions League semifinal 1 – Atlético Madrid, AS Monaco, Juventus och Real Madrid.
  2. Champions League semifinal 2 – Atlético Madrid, AS Monaco, Juventus och Real Madrid.

Champions League semifinaler 2017/2018

Tidigare Champions Leagues semifinaler 2013-2016

Så här har det sett ut i semifinalerna i Champions League tidigare år:

Semifinal 1 Semifinal 2
2016Atlético Madrid – Bayern MünchenReal Madrid – Manchester City
2015FC Barcelona – FC Bayern MünchenJuventus – Real Madrid
2014Real Madrid – FC Bayern München Atletico Madrid – Chelsea FC
2013FC Bayern München – FC BarcelonaBorussia Dortmund – Real Madrid 

Spelprogram Champions League semifinaler 2017/2018

Så spelas semifinalerna i Champions League 2017/2018. Champions League semifinaler spelas den 2-3 maj och returerna den 9-10 maj 2017/2018. Real Madrid och Monaco inleder på hemmaplan. När dubbelmötet i semifinalerna har avslutats så vet vi vilka som går vidare i Champions League-finalen i Wales.

Spelschema Champions League semifinaler 2017/2018

DatumTidChampions League Semifinal 2017/2018
2 maj
20:45Real Madrid – Atlético Madrid
3 maj20:45AS Monaco – Juventus 
9 maj20:45Atlético Madrid – Real Madrid
10 maj20:45AS Monaco – Juventus

Champions League-finalen 2017/2018

Champions League finalen spelas söndagen den 3 juni 2017/2018 i Cardiff, Wales. Här kan du läsa mer om hur du kan vinna biljetter till Champions League-finalen och vilken kanaler som sänder Champions League-final på TV!

LIVEODDS
LIVEODDSLIVE STREAM HD
+ 1000 kr i bonus+ 1000 kr i bonus399 kr/mån
Live stream gratis hos UnibetLive stream gratis hos bet365Champions League semifinaler stream - Viaplay live streaming
HÄMTA BONUS!HÄMTA BONUS!BESTÄLL HÄR!

Matcher att komma ihåg från Champions League 2017/2018

Frågan som vi ställde oss i början av denna säsong, nämligen vem vinner Champions League, kommer snart att få sitt svar. Under Champions League åttondelsfinaler så bjöds vi på flera toppmatcher såsom FC Barcelonas mot PSG, Napoli mot Real Madrid och Arsenal mot Bayern München vilka var några av de mest underhållande åttondelsfinaler. I FC Barcelona vs PSG och FC Barcelona PSG konstaterade att katalanerna behöver ett mirakel för att ta sig vidare till Champions League kvartsfinal. Det fick de också och vi fick se hur spanjorerna lyckades vända ett 0-4 underläge på ett otroligt sätt och till slut vinna returmatchen med 6-1.

Matcher att komma ihåg från Champions League 2016

Toppmatcherna FC Barcelonas mot Arsenal och Bayern München mot Juventus var de mest underhållande åttondelsfinalerna under Champions League 2016. I Bayern München mot Juventus fick vi även se hur tyskarna lyckades vända ett 0-2 underläge på ett otroligt sätt och till slut vinna matchen med 4-2. Se Champions League spelschema och Champions League på TV så du inte missar något i slutspelet.

Läs mer om Champions League

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply