Vem vinner EM 2016? Odds!

Vem vinner EM 2016? Odds!

Vilka vinner EM 2016? Odds!

Vem vinner EM 2016? Ska du tippa vinnaren i EM 2016? Oavsett om du ska spela på vinnare av fotbolls-EM 2016 eller inte så är det en bra fråga. Nu  EM 2016 i Frankrike har avslutats så är många nyfikna på ”odds Portugal vinner EM” och ”slutlig vinnare em odds”. Nedan ser du oddset för att Portugal vinner EM 2016. Portugal var inte direkt favoriter och hade ett ganska högt odds när turneringen började. De som trodde på Portugal från början har således fått en rejäl vinst på insats då Portugal knappast var en favorit att vinna EM 2016 enligt oddset.

Sverige som EM-vinnare (101,00) hade givetvis varit önsketänkande, men man får vara lite realistiskt trots att vi har Zlatan Ibrahimovic i den Svenska EM-truppen. Det är även något som bland annat oddset på att Sverige vinner EM 2016 indikerar. Sveriges odds är väldigt högt (101,00) vilket betyder att sannolikheten att Sverige vinner fotbolls-EM (101,00) är extremt liten. Här kan du tippa på en EM-vinnare och få en bonus varje gång ditt lag vinner!

Attackerar man frågan ”vilka vinner EM 2016från spelbolagens odds och perspektiv så får lite vägledning i vem som kan bli den slutliga vinnaren av fotbolls-EM 2016. Spelbolagen har förmodligen sönderanalyserat allt som går att analysera när det gäller frågan vilka vinner EM 2016.

Sett till oddset på vem vinner fotbolls-EM 2016 så sticker två länder ut som de lag som kan vinna fotbolls-EM 2016 i Frankrike, nämligen värdlandet Frankrike (5,50) och Tyskland (5,00). Båda förväntades vinna EM-guld inledningsvis och hade länge samma odds. Oddset på Frankrike (5,50) gått ned i slutet vilket tyder på att spelbolagen och personer som spelar på vinnare av EM börjar tro att Frankrike kommer att ta hem det här. Utöver fransmännen och tyskarna så finns två tydliga utmanare till EM-guldet, nämligen Spanien (7,00) och England (10,00). Så här ser oddset ut för de topp 10 lag som förväntas komma långt i EM 2016 inför EM-slutspelet:

Odds vinnare EM 2016Unibet
Tyskland vinnare odds fotbolls-EM 2016Tyskland5,00
Belgien vinnare odds fotbolls-EM 2016Belgien5,50
Frankrike vinnare odds fotbolls-EM 2016Frankrike5,50
Spanien vinnare odds fotbolls-EM 2016Spanien7,00
Portugal vinnare odds fotbolls-EM 2016Portugal7,50
England vinnare odds fotbolls-EM 2016England10,00
Italien vinnare odds fotbolls-EM 2016Italien20,00
Polen vinnare odds fotbolls-EM 2016Polen22,00
WalesWales31,00
IslandIsland131,00

Så här såg oddset ut för EM-vinnaren när EM-turneringen började:

EM vinnare 2016?Unibet
FrankrikeFrankrike vinnare odds fotbolls-EM 20164,00
TysklandTyskland vinnare odds fotbolls-EM 20165,50
SpanienSpanien vinnare odds fotbolls-EM 20166,00
EnglandEngland vinnare odds fotbolls-EM 201610,00
BelgienBelgien vinnare odds fotbolls-EM 201611,00
ItalienItalien vinnare odds fotbolls-EM 201617,00
PortugalPortugal vinnare odds fotbolls-EM 201621,00
KroatienKroatien vinnare odds fotbolls-EM 201628,00
ÖsterrikeÖsterrike vinnare odds fotbolls-EM 201641,00
PolenPolen vinnare odds fotbolls-EM 201667,00

Odds Portugal vinner em?

Odds Portugal vinner EM? Slutlig vinnare em odds? För den som trodde på Portugal kunde ha fått 21,00 i odds när EM drog igång. Slutlig vinnare em odds

EM vinnare 2016?Unibet
PortugalOdds Portugal vinner EM 201621,00

Vem vinner EM 2016?

Så vem vinner EM 2016 ifall det inte blir spelbolagens favoriter Frankrike (5.50), Tyskland (5,00), Spanien (7,00) eller England (10,00) som tar hem detta EM-guld? EM har endast spelats 14 gånger tidigare, Fotbolls-EM vinnare genom tiderna, och det var många år sedan favoriterna vann EM. Spanien vann EM 2008 samt 2012, men givetvis ska man inte dra alltför stora slutsatser av historian. Nu är det nya lag och nya förutsättningar som gäller. De tyska spelarna har briljerat och kommit långt på både Europa League och Champions League. Likaså gäller för de franska spelarna.

Spanien ska inte underskattas inför EM 2016

Märkligt nog kommer Spanien endast på tredje plats hos spelbolagen. Spanien har vunnit de senaste två EM-mästerskapen och de spanska lagen har krossat allt som går på den internationella arenan. Troligtvis så beror det delvis på att superstjärnorna såsom Ronaldo och Messi inte är spanjorer och inte finns med i det spanska landslaget. Annars hade nog Spanien varit toppfavoriten. Frågan är ifall det inte blir det spanjorerna (6,50) vinner trots allt och tar hem sitt tredje EM-guld i rad. Det är inte omöjligt att spanjorerna faktiskt vinner EM 2016 trots avsaknaden sina superstjärnorna. Spanien har lyckats två gånger tidigare och en tredje gång är inte en omöjlighet såsom det ser ut idag.

Vilka vinner EM 2016? Odds!

De lag som står närmast på tur är Belgien (50,50), Italien (20,00) och Portugal (7,50) som också har en ärlig chans att hota favoriterna. Något som talar mot är att inget av dessa länder tidigare vunnit EM. Något som talar för är att storstjärnor som Eden Hazard i Belgien och Cristiano Ronaldo i Portugal förmodligen kommer att göra allt de kan för att ta den ärofyllda trofén. Ronaldo har tagit det mesta som går, men återstår troféer av denna kaliber. Samtidigt så ska man ha i åtanke att precis såsom i fallet med Sverige och Zlatan Ibrahimovic är att en spelare inte ensam kan avgöra ett fotbolls-EM på egen hand.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply