Champions League spelschema 2017/2018

 Champions League spelschema 2017:2018

Spelschema Champions League 2017/18

Här hittar du ett komplett spelschema för Champions League 2017/18 och info om respektive etapp och omgång så att du vet när lottningen sker och när matcherna spelas. Tanken är att du ska få svar på de vanligaste frågorna såsom när lottas nästa omgång i kvalet, gruppspelet, kvartsfinalerna, semifinalerna och finalen i Champions League samt när spelas nästa omgång, kvartsfinalerna, semifinalerna och finalen i Champions League. Se Champions League live här!

Här kan du kolla och får all info du behöver inför varje Champions League-omgång till ett lag vinner och tar hem årets Champions League-titeln. Se gärna vår listor rörande vilket land och spelare som vunnit flest Champions League titlar hittills:

LIVEBETTING + ODDS
LIVEBETTING + ODDSLIVE STREAM
+ 1000 kr i bonus+ 1000 kr i bonus399 kr/mån
Live stream gratis hos UnibetLive stream gratis hos bet365Champions League stream via Viaplay live streaming
HÄMTA BONUS!HÄMTA BONUS!BESTÄLL HÄR!

Lottning, matchdagar och spelordning Champions League 2017/18

Här följer matchdagar, spelordning och lottningsdatum för Champions League 2017/18 i korthet. Längre ned kan du läsa lite mer om respektive del och vi kommer att uppdatera informationen löpande. Kolla Champions League live här!

UEFA Champions League spelschema i korthet – 2017/2018

2017/18 UEFA Champions League kalender
19/06/17: Lottning första och andra kvalrundan
27–28/06/17:
 Första kvalrundan, första mötet

04–05/07/17: Första kvalrundan, andra matchen
11–12/07/17: Andra kvalrundan, första mötet
14/07/17: Lottning tredje kvalrundan
18–19/07/17: Andra kvalrundan, andra matchen
25–26/07/17: Tredje kvalrundan, första mötet
01–02/08/17: Tredje kvalrundan, andra matchen

04/08/17: Lottning Play-off
15–16/08/17: Play-off, första mötet
22–23/08/17: Play-off round, andra mötet

24/08/17: Lottning Gruppspel
12–13/09/17: Gruppspel, första omgången
26–27/09/17: Gruppspel, andra omgången
17–18/10/17: Gruppspel, tredje omgången
31/10/17–01/11/17: Gruppspel, fjärde omgången
21–22/11/17: Gruppspel, femte omgången
05–06/12/17: Gruppspel, sjätte omgången

11/12/17: Lottning åttondelsfinaler
13–14/02/18 and 20–21/02/18: Åttondelsfinaler, första mötet
06–07/03/18 and 13–14/03/18: Åttondelsfinaler, returmöte

16/03/18: Lottning kvartsfinaler
03–04/04/18: Kvartsfinaler första mötet
10–11/04/18: Kvartsfinaler, andra mötet

13/04/18: Lottning semifinaler
24–25/04/18: Semifinaler, första mötet
01–02/05/18: Semifinaler, andra mötet

26/05/18: Final (NSK Olimpiyski, Kyiv)

Champions League spelschema 2017:2018

Spelschema Champions League Kval omgång 1 2017/18

Här är matcherna och resultatet från den första kvalomgången som spelades 28-29/6  & 5-6/7

Lag 1TotaltLag 2Första matchenAndra matchen
Víkingur Gøta6–2Trepça’892–14–1
Hibernians 3–0FCI Tallinn2–01–0
Alashkert 2–1FC Santa Coloma1–01–1
The New Saints 4–3Europa FC1–23–1 (efter tillägg)
Linfield1–0La Fiorita1–00–0

Spelschema Champions League Kval omgång 2 2017/18

Här är matcherna och resultatet från den andra kvalomgången som spelas 12-13/7 & 18-19/7

Lag 1TotaltLag 2Första matchenAndra matchen
APOELMatch 1F91 Dudelange1–019 Jul
Žalgiris VilniusMatch 2Ludogorets Razgrad2–119 Jul
QarabağMatch 3Samtredia5–018 Jul
PartizanMatch 4Budućnost Podgorica2–018 Jul
HiberniansMatch 5Red Bull Salzburg0–319 Jul
Sheriff TiraspolMatch 6Kukësi1–019 Jul
Spartaks JūrmalaMatch 7Astana0–118 Jul
BATE BorisovMatch 8Alashkert1–118 Jul
ŽilinaMatch 9Copenhagen1–319 Jul
Hapoel Be’er ShevaMatch 10Honvéd2–119 Jul
RijekaMatch 11The New Saints2–018 Jul
Malmö FFMatch 12Vardar1–118 Jul
Zrinjski MostarMatch 13Maribor1–219 Jul
DundalkMatch 14Rosenborg1–119 Jul
FHMatch 15Víkingur Gøta1–118 Jul
LinfieldMatch 16Celtic0–219 Jul
IFK MariehamnMatch 17Legia Warsaw0–319 Jul

Spelschema Champions League Kval omgång 3 2017/18

Här är matcherna och resultatet från den tredje kvalomgången som spelades 25-26/7 & 1-2/8

Lag 1TotaltLag 2Möte 1Möte 2
Slavia Prag2–2)BATE Borisov1–01–2
Astana3–2Legia Warszawa3–10–1
Maribor2–0FH1–01–0
Vardar2–4FC Köpenhamn1–01–4
Celtic1–0Rosenborg BK0–01–0
Hapoel Be’er Sheva3–3Ludogorets Razgrad2–01–3
Viitorul Constanța1–4APOEL1–04–0
Red Bull Salzburg1–1Rijeka1–10–0
Qarabağ2–1Sheriff Tiraspol0–02–1
Partizan3–5Olympiakos1–32–2
Steaua București6–3Viktoria Plzeň2–24–1
Nice3–3Ajax1–12–2
Dynamo Kiev3–3Young Boys3–10–2
AEK Aten0–3CSKA Moskva0–20–1
Club Brügge3–5İstanbul Başakşehir3–30–2

Spelschema Champions League Play off 2017/18

Här är matcherna och resultatet från Play off-omgången som spelades 15-16/8 & 22-23/8

Lag 1TotaltLag 2Möte 1Möte 2
Qarabağ2-2FC Köpenhamn1-01-2
APOEL2-0Slavia Prag2-00-0
Olympiakos3-1Rijeka2-10-1
Celtic8-4Astana5-04-3
Hapoel Be’er Sheva2-2Maribor2-11-0
İstanbul Başakşehir4-3Sevilla1-22-2
Young Boys0-3CSKA Moskva0-12-0
Napoli4-0Nice2-00-2
Hoffenheim6-3Liverpool1-24-2
Sporting CP5-1Steaua București0-01-5

ODDS + LIVEBETTING
ODDS + LIVEBETTINGLIVE STREAM
+ 1000 kr i bonus+ 1000 kr i bonus399 kr/mån
Live stream gratis hos UnibetLive stream gratis hos bet365Champions League stream via Viaplay live streaming
HÄMTA BONUS!HÄMTA BONUS!BESTÄLL HÄR!

Spelschema Champions League Gruppspel 2017/18

Innan spelschemat för Champions Leagues gruppspel 2017/18 är ska det ske en lottning. Lottningen till Champions Leagues gruppspel ägde rum den 24 augusti 2017 i Nyon. Här kan du även läsa lite mer om CL-gruppspelet. Gruppspelet utgörs av 6 omgångar och nedanstående matchdagar för omgångarna i Champions Leagues gruppspel:

Omgång 1: 12-13 september 2017
Omgång 2: 26-27 september 2017
Omgång 3: 17-18 oktober 2017
Omgång 4: 31 okt-1 november 2017
Omgång 5: 21-22 november 2017
Omgång 6: 5-6 december 2017

Något att tänka på är att de flesta Champions League matchdagar är på tisdagar och onsdagar och den normala starttiden är 20:45 om inte något annat framgår. Titta på Champions League live här!

Omgång 1 – Gruppspel
DatumAvsparkstidMatch
2017-09-1220:45Barcelona – Juventus
2017-09-1220:45Olympiakos – Sp. Portugal
2017-09-1220:45Benfica – CSKA M.
2017-09-1220:45M. United – Basilea
2017-09-1220:45Celtic – PSG
2017-09-1220:45Bayern – Anderlecht
2017-09-1220:45Chelsea – FK Qarabag
2017-09-1220:45Roma – Atlético
2017-09-1320:45Oporto – Besiktas
2017-09-1320:45RB Leipzig – Mónaco
2017-09-1320:45Feyenoord – M. City
2017-09-1320:45Shakhtar – Nápoles
2017-09-1320:45Liverpool – Sevilla
2017-09-1320:45Maribor – Spartak
2017-09-1320:45Real Madrid – APOEL
2017-09-1320:45Tottenham – B. Dortmund
Omgång 2 – Gruppspel
DatumAvsparkstidMatch
2017-09-2620:45APOEL – Tottenham
2017-09-2620:45B. Dortmund – Real Madrid
2017-09-2620:45Besiktas – RB Leipzig
2017-09-2620:45Mónaco – Oporto
2017-09-2620:45M. City – Shakhtar
2017-09-2620:45Nápoles – Feyenoord
2017-09-2620:45Sevilla – Maribor
2017-09-2620:45Spartak – Liverpool
2017-09-2720:45Atlético – Chelsea
2017-09-2720:45FK Qarabag – Roma
2017-09-2720:45Basilea – Benfica
2017-09-2720:45CSKA M. – M. United
2017-09-2720:45Juventus – Olympiakos
2017-09-2720:45Sp. Portugal – Barcelona
2017-09-2720:45PSG – Bayern
2017-09-2720:45Anderlecht – Celtic
Omgång 3 – Gruppspel
DatumAvsparkstidMatch
2017-10-1720:45APOEL – B. Dortmund
2017-10-1720:45Real Madrid – Tottenham
2017-10-1720:45Feyenoord – Shakhtar
2017-10-1720:45M. City – Nápoles
2017-10-1720:45Maribor – Liverpool
2017-10-1720:45Spartak – Sevilla
2017-10-1720:45Mónaco – Besiktas
2017-10-1820:45RB Leipzig – Oporto
2017-10-1820:45Barcelona – Olympiakos
2017-10-1820:45Juventus – Sp. Portugal
2017-10-1820:45Benfica – M. United
2017-10-1820:45CSKA M. – Basilea
2017-10-1820:45Chelsea – Roma
2017-10-1820:45FK Qarabag – Atlético
2017-10-1820:45Bayern – Celtic
2017-10-1820:45Anderlecht – PSG
Omgång 4 – Gruppspel
DatumAvsparkstidMatch
2017-10-3120:45Atlético – FK Qarabag
2017-10-3120:45Roma – Chelsea
2017-10-3120:45Basilea – CSKA M.
2017-10-3120:45M. United – Benfica
2017-10-3120:45Celtic – Bayern
2017-10-3120:45PSG – Anderlecht
2017-10-3120:45Olympiakos – Barcelona
2017-10-3120:45Sp. Portugal – Juventus
2017-11-0120:45Besiktas – Mónaco
2017-11-0120:45Oporto – RB Leipzig
2017-11-0120:45B. Dortmund – APOEL
2017-11-0120:45Tottenham – Real Madrid
2017-11-0120:45Liverpool – Maribor
2017-11-0120:45Sevilla – Spartak
2017-11-0120:45Nápoles – M. City
2017-11-0120:45Shakhtar – Feyenoord
Omgång 5 – Gruppspel
DatumAvsparkstidMatch
2017-11-2120:45APOEL – Real Madrid
2017-11-2120:45B. Dortmund – Tottenham
2017-11-2120:45Besiktas – Oporto
2017-11-2120:45Mónaco – RB Leipzig
2017-11-2120:45M. City – Feyenoord
2017-11-2120:45Nápoles – Shakhtar
2017-11-2120:45Sevilla – Liverpool
2017-11-2120:45Spartak – Maribor
2017-11-2220:45Atlético – Roma
2017-11-2220:45FK Qarabag – Chelsea
2017-11-2220:45Basilea – M. United
2017-11-2220:45CSKA M. – Benfica
2017-11-2220:45Juventus – Barcelona
2017-11-2220:45Sp. Portugal – Olympiakos
2017-11-2220:45PSG – Celtic
2017-11-2220:45Anderlecht – Bayern
Omgång 6 – Gruppspel
DatumAvsparkstidMatch
2017-12-0520:45Benfica – Basilea
2017-12-0520:45M. United – CSKA M.
2017-12-0520:45Celtic – Anderlecht
2017-12-0520:45Bayern – PSG
2017-12-0520:45Chelsea – Atlético
2017-12-0520:45Roma – FK Qarabag
2017-12-0620:45Oporto – Mónaco
2017-12-0720:45RB Leipzig – Besiktas
2017-12-0820:45Feyenoord – Nápoles
2017-12-0920:45Shakhtar – M. City
2017-12-1020:45Liverpool – Spartak
2017-12-1120:45Maribor – Sevilla
2017-12-1220:45Real Madrid – B. Dortmund
2017-12-1320:45Tottenham – APOEL

ODDS + LIVEBETTING
ODDS + LIVEBETTINGLIVE STREAM
+ 1000 kr i bonus+ 1000 kr i bonus399 kr/mån
Live stream gratis hos UnibetLive stream gratis hos bet365Champions League stream via Viaplay live streaming
HÄMTA BONUS!HÄMTA BONUS!BESTÄLL HÄR!

Lottning av Champions League åttondelsfinaler 2017/2018

Spelschemat nedan är från säsongen 2016/2017 och uppdateras så fort det nya spelschemat finns tillgängligt.

När Champions League gruppspelet har avslutats var det dags för en ny lottning och i detta fall lottningen av åttondelsfinalerna. Lottningen av åttondelsfinalerna i Champions League 2017/18 ägde den 12:e december 2016. Här nedan följer utfallet av lottningen:

Manchester City – AS Monaco

Real Madrid – Napoli

Benfica – Dortmund

Bayern Munchen – Arsenal

FC Porto – Juventus

Leverkusen – Atlético Madrid

Barcelona – PSG

Sevilla – Leicester City

Champions League åttondelsfinaler 2017/2018

Så här ser Champions League-spelschemat ut efter lottningen av åttondelsfinalerna.

Manchester City – AS Monaco

Real Madrid – Napoli

Benfica – Dortmund

Bayern Munchen – Arsenal

FC Porto – Juventus

Leverkusen – Atlético Madrid

Barcelona – PSG

Sevilla – Leicester City

Så spelas åttondelsfinalerna i Champions League 2018

Åttondelsfinal match 1: 13-14 och 20-21 februari 2018
Åttondelsfinal match 2: 6-7 och 13-14 mars 2018

Totalt spelas det två matcher per matchdag under åttondelsfinalerna.

Manchester City, Real Madrid, Benfica, Bayern Munchen, FC Porto, Juventus, Bayer Leverkusen , Barcelona och Sevilla inleder på hemmaplan.

Champions league lottning kvartsfinaler 2017/2018

Efter Champions League åttondelsfinaler avslutas den 14 mars 2018 så väntar lottning av kvartsfinalerna. Lottningen av kvartsfinalerna i Champions League 2017/18 sker den 16 mars 2018 i Nyon.

Champions League kvartsfinaler 2017/2018

I årets upplaga av turneringen har vi ännu inte kommit till kvartsfinalerna, men såhär såg lottningen av kvartsfinalerna ut förra säsongen.

Spelschemat nedan är från säsongen 2016/2017 och uppdateras så fort det nya spelschemat finns tillgängligt.

Wolfsburg – Real Madrid
Bayern München – Benfica
Barcelona – Atlético Madrid
PSG – Manchester City

Så spelas kvartsfinalerna i Champions League 2017

Kvartsfinal match 1: 3-4 april 2018
Kvartsfinal match 2: 10-11 april 2018

LIVEBETTING + ODDS
LIVEBETTING + ODDSLIVE STREAM
+ 1000 kr i bonus+ 1000 kr i bonus399 kr/mån
Live stream gratis hos UnibetLive stream gratis hos bet365Champions League stream via Viaplay live streaming
HÄMTA BONUS!HÄMTA BONUS!BESTÄLL HÄR!

Champions league lottning semifinaler 2017/2018

När Champions League kvartsfinalerna 2017/18 avslutas den 13 april väntar lottning av semifinalerna. Lottningen av semifinalerna i Champions League 2017/18 sker den 13 april 2018 i Nyon. Detta är den sista lottningen i Champions League 2017/18.

Champions League semifinaler 2017/2018

Så  här ser Champions Leagues spelschemat ut så efter lottningen av semifinalerna.

Semifinal match 1: 24-25 april 2018

Semifinal match 2: 1-2 maj 2018

Odds Champions League vinnare 2018

Odds på Champions League vinnare? Nedan ser du oddset för Champions League vinnare per den 3 juli 2017 hos de största bettingbolagen.

Champions League League final odds: Vem vinner Champions League 2017/2018? 
 UnibetBet365ExpektLeoVegas
Barcelona7,506,006,006,00
Real Madrid5,256,006,006,00
Bayern München7,506,506,006,00
Juventus13,0010,0010,0010,00
Manchester City13,0013,0013,0013,00
Chelsea16,0013,0015,0012,00
Manchester United15,0017,0015,0016,00
Paris St Germain8,0017,0017,0012,00
Atlético Madrid17,0015,0015,0018,00
Borussia Dortmund34,0030,0025,0036,00
Liverpool26,0026,0025,0026,00
Tottenham36,0026,0025,0026,00
Monaco67,0034,0040,0034,00
Sevilla46,0051,0050,0051,00
Napoli46,0051,0050,0051,00
Rb Leipzig81,0051,0060,0051,00
As Roma101,0051,0050,0050,00
Fc Porto101,0067,0080,0080,00
Benfica101,0067,0080,0080,00
Tsg 1899 Hoffenheim151,00101,00150,00150,00
Besiktas 101,00100,00201,00
Sporting Clube De Portugal251,00151,00150,00151,00
Ajax151,00201,00200,00251,00
Shakhtar Donetsk251,00151,00200,00401,00
Feyenoord401,00201,00250,00401,00
Spartak Moscow401,00201,00200,00 
Nice401,00101,00150,00 
Cska Moscow401,00201,00200,00 
Aek Athens  500,00 
Dynamo Kyiv601,00201,00200,00 
Fc Salzburg  200,00 
Anderlecht801,00251,00250,00 
Fc Viktoria Plzen501,001000,00 
Sk Slavia Praha501,001000,00 
Istanbul Basaksehir1001,00200,00 
Olympiakos1001,00201,00200,00 
Fc Basel1001,00201,00250,00 
Fc Copenhagen1001,00501,00  
Steaua Bucuresti1001,00500,00 
Celtic251,00501,00500,00 
Young Boys2001,00501,00500,00 
Club Brugge2001,00251,00250,00 
Viitorul Constanta2001,001001,001000,00 
Malmö FF4001,00501,001000,00 
Rosenborg4001,00501,001000,00

 

LIVEODDS
SPELA LIVE HOS BET365
RISKFRITT
RISKFRITT
+ 1000 kr i bonus
+ 1000 kr i bonus
+ 1000 kr riskfritt+ 1000 kr riskfritt
Live stream gratis hos UnibetLive stream gratis hos bet365Expekt riskfritt spel upp till 1000 krFå upp till 1000 kr i bonus hos Ladbrokes
HÄMTA BONUS!HÄMTA BONUS!Spela riskfritt!Spela riskfritt!

Champions League-finalen 2018

När semifinalerna avslutats väntar ca tre veckors uppehåll till Champions League-finalen 2018. Champions League-finalen 2018 kommer spelas på Kiev Olympic Stadium i Kiev, Ukraina, den 26 maj 2017 kl 20:45.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply